|
|
Election Candidates
|
Print Format |
|
|
|
Election Candidates (June 1997 to date)
|
|
|
|
1634 Election Candidates |
To sort, click on column header, re-click to change order |
|
|
Province | Constituency | Candidate | Political Party | Election Result |
Alberta | Calgary Centre | Grover, Trevor | Canadian Action Party | Defeated |
Alberta | Calgary Centre | Johnson, John | The Green Party of Canada | Defeated |
Alberta | Calgary Centre | Kim, Heesung | Liberal Party of Canada | Defeated |
Alberta | Calgary Centre | Pincott, Brian | New Democratic Party | Defeated |
Alberta | Calgary Centre | Richardson, Lee | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Alberta | Calgary Centre-North | Askin, Margaret | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Alberta | Calgary Centre-North | Chan, John | New Democratic Party | Defeated |
Alberta | Calgary Centre-North | Dokis, Doug | First Peoples National Party of Canada | Defeated |
Alberta | Calgary Centre-North | Falconar, Michael | Independent | Defeated |
Alberta | Calgary Centre-North | Kohut, James | Canadian Action Party | Defeated |
Alberta | Calgary Centre-North | MacGillivray, Mark | The Green Party of Canada | Defeated |
Alberta | Calgary Centre-North | Moody, Matthew | Liberal Party of Canada | Defeated |
Alberta | Calgary Centre-North | Prentice, Jim | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Alberta | Calgary East | Arnell, Patrick | New Democratic Party | Defeated |
Alberta | Calgary East | Devine, Jason | Communist Party of Canada | Defeated |
Alberta | Calgary East | Khan, Ghazanfar | Canadian Action Party | Defeated |
Alberta | Calgary East | Obhrai, Deepak | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Alberta | Calgary East | Taylor, John | The Green Party of Canada | Defeated |
Alberta | Calgary East | To, Dobie | Liberal Party of Canada | Defeated |
Alberta | Calgary Northeast | Hanger, Art | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Alberta | Calgary Northeast | Johal, Jaswinder | Liberal Party of Canada | Defeated |
Alberta | Calgary Northeast | Nguyen, Trung | The Green Party of Canada | Defeated |
Alberta | Calgary Northeast | Ragan, Tyler | New Democratic Party | Defeated |
Alberta | Calgary Northeast | Sanderson, Ron | Independent | Defeated |
Alberta | Calgary Southeast | Gutoski, Gus | The Green Party of Canada | Defeated |
Alberta | Calgary Southeast | Kenney, Jason | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Alberta | Calgary Southeast | Leavitt, Eric | New Democratic Party | Defeated |
Alberta | Calgary Southeast | Ludwar, James | Liberal Party of Canada | Defeated |
Alberta | Calgary Southwest | Harper, Stephen | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Alberta | Calgary Southwest | Heather, Larry | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Alberta | Calgary Southwest | Heffernan, Holly | New Democratic Party | Defeated |
Alberta | Calgary Southwest | Swanson, Mike | Liberal Party of Canada | Defeated |
Alberta | Calgary Southwest | Warnke, Kim | The Green Party of Canada | Defeated |
Alberta | Calgary West | Anders, Rob | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Alberta | Calgary West | Cayzer, Tim | Canadian Action Party | Defeated |
Alberta | Calgary West | Phelps Bondaroff, Teale | New Democratic Party | Defeated |
Alberta | Calgary West | Pollock, Jennifer | Liberal Party of Canada | Defeated |
Alberta | Calgary West | Roberts, Danielle | The Green Party of Canada | Defeated |
Alberta | Calgary West | Vachon, André | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Alberta | Calgary—Nose Hill | Ablonczy, Diane | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Alberta | Calgary—Nose Hill | Burgess, Juliet | The Green Party of Canada | Defeated |
Alberta | Calgary—Nose Hill | Haney, Ted | Liberal Party of Canada | Defeated |
Alberta | Calgary—Nose Hill | Kaufman, Bruce | New Democratic Party | Defeated |
Alberta | Crowfoot | Campbell, Adam | Liberal Party of Canada | Defeated |
Alberta | Crowfoot | Parker, Ellen | New Democratic Party | Defeated |
Alberta | Crowfoot | Sorenson, Kevin | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Alberta | Crowfoot | Wigmore, Cameron | The Green Party of Canada | Defeated |
Alberta | Edmonton Centre | Hawn, Laurie | Conservative Party of Canada | Elected |
Alberta | Edmonton Centre | Martyn, Donna | New Democratic Party | Defeated |
Alberta | Edmonton Centre | McLellan, Anne | Liberal Party of Canada | Defeated |
Alberta | Edmonton Centre | Morton, Peggy | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Alberta | Edmonton Centre | Parker, David | The Green Party of Canada | Defeated |
Alberta | Edmonton Centre | Swamy, Chandra Segaran | Independent | Defeated |
Alberta | Edmonton East | Capnerhurst, Trey | The Green Party of Canada | Defeated |
Alberta | Edmonton East | Chapman, Arlene | New Democratic Party | Defeated |
Alberta | Edmonton East | Goldring, Peter | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Alberta | Edmonton East | Martel, Nicole | Liberal Party of Canada | Defeated |
Alberta | Edmonton—Leduc | Jacuta, Jim | Liberal Party of Canada | Defeated |
Alberta | Edmonton—Leduc | Pettit, Benjamin | The Green Party of Canada | Defeated |
Alberta | Edmonton—Leduc | Rajotte, James | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Alberta | Edmonton—Leduc | Rybiak, Martin | New Democratic Party | Defeated |
Alberta | Edmonton—Mill Woods—Beaumont | Gray, Neal | New Democratic Party | Defeated |
Alberta | Edmonton—Mill Woods—Beaumont | Grewal, Amarjit | Liberal Party of Canada | Defeated |
Alberta | Edmonton—Mill Woods—Beaumont | Harrington, Kate | The Green Party of Canada | Defeated |
Alberta | Edmonton—Mill Woods—Beaumont | Lake, Mike | Conservative Party of Canada | Elected |
Alberta | Edmonton—Mill Woods—Beaumont | McLeod, Kyle | Independent | Defeated |
Alberta | Edmonton—Mill Woods—Beaumont | Rankin, Naomi | Communist Party of Canada | Defeated |
Alberta | Edmonton—Sherwood Park | Epp, Ken | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Alberta | Edmonton—Sherwood Park | Lang, Laurie | New Democratic Party | Defeated |
Alberta | Edmonton—Sherwood Park | Lau, Lynn T. | The Green Party of Canada | Defeated |
Alberta | Edmonton—Sherwood Park | Symic, Ron | Liberal Party of Canada | Defeated |
Alberta | Edmonton—Spruce Grove | Ambrose, Rona | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Alberta | Edmonton—Spruce Grove | Enge, Brad | Liberal Party of Canada | Defeated |
Alberta | Edmonton—Spruce Grove | Lackey, John | The Green Party of Canada | Defeated |
Alberta | Edmonton—Spruce Grove | Rockwell, Jason | New Democratic Party | Defeated |
Alberta | Edmonton—St. Albert | Haroun, Stanley | Liberal Party of Canada | Defeated |
Alberta | Edmonton—St. Albert | Johnston, Peter | The Green Party of Canada | Defeated |
Alberta | Edmonton—St. Albert | Melymick, Mike | New Democratic Party | Defeated |
Alberta | Edmonton—St. Albert | Williams, John | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Alberta | Edmonton—Strathcona | Dowling, Dave | Marijuana Party | Defeated |
Alberta | Edmonton—Strathcona | Duncan, Linda | New Democratic Party | Defeated |
Alberta | Edmonton—Strathcona | Fedeyko, Michael | Progressive Canadian Party | Defeated |
Alberta | Edmonton—Strathcona | Hladyshevsky, Andy | Liberal Party of Canada | Defeated |
Alberta | Edmonton—Strathcona | Hunter, Kevan | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Alberta | Edmonton—Strathcona | Jaffer, Rahim | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Alberta | Edmonton—Strathcona | Wakefield, Cameron | The Green Party of Canada | Defeated |
Alberta | Fort McMurray—Athabasca | Buffalo, Mel | Liberal Party of Canada | Defeated |
Alberta | Fort McMurray—Athabasca | Hopfe, Ian | The Green Party of Canada | Defeated |
Alberta | Fort McMurray—Athabasca | Jean, Brian | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Alberta | Fort McMurray—Athabasca | Lefort, Roland | New Democratic Party | Defeated |
Alberta | Fort McMurray—Athabasca | Malcolm, John | First Peoples National Party of Canada | Defeated |
Alberta | Lethbridge | Casson, Rick | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Alberta | Lethbridge | Cormican, Michael | Liberal Party of Canada | Defeated |
Alberta | Lethbridge | Forsyth, Howard | Independent | Defeated |
Alberta | Lethbridge | Sheridan, Andrea | The Green Party of Canada | Defeated |
Alberta | Lethbridge | Slingerland, Marc | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Alberta | Lethbridge | Thomas, Melanee | New Democratic Party | Defeated |
Alberta | Macleod | Ashmore, Larry | The Green Party of Canada | Defeated |
Alberta | Macleod | Kennedy, Bernie | Liberal Party of Canada | Defeated |
Alberta | Macleod | Menzies, Ted | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Alberta | Macleod | Thomas, Joyce | New Democratic Party | Defeated |
Alberta | Macleod | Whelan Costen, Catherine | Canadian Action Party | Defeated |
Alberta | Macleod | Wolf Child, Myron | Independent | Defeated |
Alberta | Medicine Hat | Botter, Bev | Liberal Party of Canada | Defeated |
Alberta | Medicine Hat | Dodd, Kevin | The Green Party of Canada | Defeated |
Alberta | Medicine Hat | Regehr, Wally | New Democratic Party | Defeated |
Alberta | Medicine Hat | Solberg, Monte | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Alberta | Peace River | Given, Bill | Independent | Defeated |
Alberta | Peace River | Kappo, Tanya | Liberal Party of Canada | Defeated |
Alberta | Peace River | Lewis, Zane | The Green Party of Canada | Defeated |
Alberta | Peace River | Thompson, Susan | New Democratic Party | Defeated |
Alberta | Peace River | Warkentin, Chris | Conservative Party of Canada | Elected |
Alberta | Red Deer | Bickford, Kelly | New Democratic Party | Defeated |
Alberta | Red Deer | Kurata, Luke | Liberal Party of Canada | Defeated |
Alberta | Red Deer | Mills, Bob | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Alberta | Red Deer | Waldo, Tanner | The Green Party of Canada | Defeated |
Alberta | Vegreville—Wainwright | Benoit, Leon | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Alberta | Vegreville—Wainwright | Kratchmer, Robert Peter | Western Block Party | Defeated |
Alberta | Vegreville—Wainwright | Legault, Len | New Democratic Party | Defeated |
Alberta | Vegreville—Wainwright | Rozmahel, Brian | The Green Party of Canada | Defeated |
Alberta | Vegreville—Wainwright | Stephan, Blaine | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Alberta | Vegreville—Wainwright | Stewart, Duff | Liberal Party of Canada | Defeated |
Alberta | Westlock—St. Paul | De Smet, Richard | The Green Party of Canada | Defeated |
Alberta | Westlock—St. Paul | Gisler, Werner | Independent | Defeated |
Alberta | Westlock—St. Paul | Ollikka, Cory | Liberal Party of Canada | Defeated |
Alberta | Westlock—St. Paul | Opryshko, Peter | New Democratic Party | Defeated |
Alberta | Westlock—St. Paul | Schultz, Clarence | Independent | Defeated |
Alberta | Westlock—St. Paul | Storseth, Brian | Conservative Party of Canada | Elected |
Alberta | Wetaskiwin | Calkins, Blaine | Conservative Party of Canada | Elected |
Alberta | Wetaskiwin | Crossley, Peter | Liberal Party of Canada | Defeated |
Alberta | Wetaskiwin | Graves, Jim | New Democratic Party | Defeated |
Alberta | Wetaskiwin | Lampman, Tom | The Green Party of Canada | Defeated |
Alberta | Wild Rose | Maw, Sean | The Green Party of Canada | Defeated |
Alberta | Wild Rose | Nelles, Shannon | New Democratic Party | Defeated |
Alberta | Wild Rose | Stewart, Judy | Liberal Party of Canada | Defeated |
Alberta | Wild Rose | Thompson, Myron | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Alberta | Yellowhead | Lapierre, Noel | New Democratic Party | Defeated |
Alberta | Yellowhead | Love Crawford, Nancy | Liberal Party of Canada | Defeated |
Alberta | Yellowhead | Merrifield, Rob | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Alberta | Yellowhead | Schaefer, Monika | The Green Party of Canada | Defeated |
Alberta | Yellowhead | Wierenga, John Marvin | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Abbotsford | Ashley-Pryce, Stephanie | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Abbotsford | Fast, Ed | Conservative Party of Canada | Elected |
British Columbia | Abbotsford | Felger, Tim | Marijuana Party | Defeated |
British Columbia | Abbotsford | Gebert, Richard | Canadian Action Party | Defeated |
British Columbia | Abbotsford | Hansen-Carlson, Jeffrey | New Democratic Party | Defeated |
British Columbia | Abbotsford | MacKay, David | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Abbotsford | Oliver, David | Liberal Party of Canada | Defeated |
British Columbia | British Columbia Southern Interior | Atamanenko, Alex | New Democratic Party | Elected |
British Columbia | British Columbia Southern Interior | Leyland, Scott | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | British Columbia Southern Interior | Profili, Bill | Liberal Party of Canada | Defeated |
British Columbia | British Columbia Southern Interior | Sproule, Brian | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
British Columbia | British Columbia Southern Interior | Zeisman, Derek | Conservative Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Burnaby—Douglas | Cunningham, Bill | Liberal Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Burnaby—Douglas | Drazenovic, George | Conservative Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Burnaby—Douglas | Gidora, Timothy | Communist Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Burnaby—Douglas | Power, Ray | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Burnaby—Douglas | Siksay, Bill | New Democratic Party | Re-elected |
British Columbia | Burnaby—New Westminster | Dalton, Marc | Conservative Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Burnaby—New Westminster | Janzen, Scott | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Burnaby—New Westminster | Julian, Peter | New Democratic Party | Re-elected |
British Columbia | Burnaby—New Westminster | Pynenburg, Mary | Liberal Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Cariboo—Prince George | Bracewell, Alex | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Cariboo—Prince George | Chapman, Carol | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Cariboo—Prince George | Collins, Beverly | Canadian Action Party | Defeated |
British Columbia | Cariboo—Prince George | Harris, Richard | Conservative Party of Canada | Re-elected |
British Columbia | Cariboo—Prince George | Kempling, Christopher | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Cariboo—Prince George | Roberts, Don | First Peoples National Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Cariboo—Prince George | Trudeau, Alfred | New Democratic Party | Defeated |
British Columbia | Cariboo—Prince George | Yu, Simon | Liberal Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Chilliwack—Fraser Canyon | Baye, Ed | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Chilliwack—Fraser Canyon | Gray, Ron | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Chilliwack—Fraser Canyon | James, Malcolm | New Democratic Party | Defeated |
British Columbia | Chilliwack—Fraser Canyon | O'Donnell, Dorothy-Jean | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Chilliwack—Fraser Canyon | Strahl, Chuck | Conservative Party of Canada | Re-elected |
British Columbia | Chilliwack—Fraser Canyon | Sweeney, Myra | Liberal Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Delta—Richmond East | Cummins, John | Conservative Party of Canada | Re-elected |
British Columbia | Delta—Richmond East | Jonsson, William | New Democratic Party | Defeated |
British Columbia | Delta—Richmond East | Laflamme, Jean-Philippe | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Delta—Richmond East | Whittaker, Patricia | Liberal Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Esquimalt—Juan de Fuca | Christie, Douglas | Western Block Party | Defeated |
British Columbia | Esquimalt—Juan de Fuca | DeSouza, Troy | Conservative Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Esquimalt—Juan de Fuca | Garrison, Randall | New Democratic Party | Defeated |
British Columbia | Esquimalt—Juan de Fuca | Martin, Keith | Liberal Party of Canada | Re-elected |
British Columbia | Esquimalt—Juan de Fuca | Piney, David | Canadian Action Party | Defeated |
British Columbia | Esquimalt—Juan de Fuca | Robinson, Mike | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Fleetwood—Port Kells | Bell, Barry | New Democratic Party | Defeated |
British Columbia | Fleetwood—Port Kells | Cook, Jack | Independent | Defeated |
British Columbia | Fleetwood—Port Kells | Grewal, Nina | Conservative Party of Canada | Re-elected |
British Columbia | Fleetwood—Port Kells | Locke, Brenda | Liberal Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Fleetwood—Port Kells | McDonald, Duncan | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Kamloops—Thompson—Cariboo | Crawford, Michael | New Democratic Party | Defeated |
British Columbia | Kamloops—Thompson—Cariboo | Greenwood, Matt G. | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Kamloops—Thompson—Cariboo | Hinton, Betty | Conservative Party of Canada | Re-elected |
British Columbia | Kamloops—Thompson—Cariboo | Sommerfeld, Ken | Liberal Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Kelowna—Lake Country | Cannan, Ron | Conservative Party of Canada | Elected |
British Columbia | Kelowna—Lake Country | Hagglund, Kevin | New Democratic Party | Defeated |
British Columbia | Kelowna—Lake Country | Nielsen, Vern | Liberal Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Kelowna—Lake Country | Reid, Angela | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Kelowna—Lake Country | Thomson, David | Canadian Action Party | Defeated |
British Columbia | Kootenay—Columbia | Abbott, Jim | Conservative Party of Canada | Re-elected |
British Columbia | Kootenay—Columbia | Burwell, Jhim | Liberal Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Kootenay—Columbia | Bush, Brent | New Democratic Party | Defeated |
British Columbia | Kootenay—Columbia | Sima, Thomas | Canadian Action Party | Defeated |
British Columbia | Kootenay—Columbia | Verhoeven, Clements | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Langley | Brooks, Bill | Liberal Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Langley | Claypool, Angel | New Democratic Party | Defeated |
British Columbia | Langley | Meyer, Patrick | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Langley | Sloan, Vicki Lee | Canadian Action Party | Defeated |
British Columbia | Langley | Warawa, Mark | Conservative Party of Canada | Re-elected |
British Columbia | Nanaimo—Alberni | Biley, Barbara | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Nanaimo—Alberni | Fisher-Bradley, Jen | Canadian Action Party | Defeated |
British Columbia | Nanaimo—Alberni | Lunney, James | Conservative Party of Canada | Re-elected |
British Columbia | Nanaimo—Alberni | Miller, R. | Independent | Defeated |
British Columbia | Nanaimo—Alberni | Stewart, Jim | Liberal Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Nanaimo—Alberni | Uppal, Manjeet | New Democratic Party | Defeated |
British Columbia | Nanaimo—Alberni | Wagner, Frank | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Nanaimo—Alberni | Wright, David | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Nanaimo—Cowichan | Crowder, Jean | New Democratic Party | Re-elected |
British Columbia | Nanaimo—Cowichan | East, Jack | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Nanaimo—Cowichan | Henn, Harold | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Nanaimo—Cowichan | Scott, Brian | Liberal Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Nanaimo—Cowichan | Sowden, Norm | Conservative Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Nanaimo—Cowichan | Warr, Jeffrey | Canadian Action Party | Defeated |
British Columbia | New Westminster—Coquitlam | Biggs, Sven | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | New Westminster—Coquitlam | Black, Dawn | New Democratic Party | Elected |
British Columbia | New Westminster—Coquitlam | Estey, Dick | Independent | Defeated |
British Columbia | New Westminster—Coquitlam | Forseth, Paul | Conservative Party of Canada | Defeated |
British Columbia | New Westminster—Coquitlam | Murray, Joyce | Liberal Party of Canada | Defeated |
British Columbia | New Westminster—Coquitlam | Theriault, Joseph | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
British Columbia | New Westminster—Coquitlam | Warnett, Paul | Independent | Defeated |
British Columbia | Newton—North Delta | Athwal, Sunny | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Newton—North Delta | Clegg, Nancy | New Democratic Party | Defeated |
British Columbia | Newton—North Delta | Daudharia, Harjit | Communist Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Newton—North Delta | Dhaliwal, Sukh | Liberal Party of Canada | Elected |
British Columbia | Newton—North Delta | Eidsvik, Phil | Conservative Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Newton—North Delta | Girn, Rob | Independent | Defeated |
British Columbia | Newton—North Delta | Saifie, Mike | Independent | Defeated |
British Columbia | North Vancouver | Bell, Don | Liberal Party of Canada | Re-elected |
British Columbia | North Vancouver | Hill, Michael | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
British Columbia | North Vancouver | Shaghaghi, Sherry | New Democratic Party | Defeated |
British Columbia | North Vancouver | Silver, Cindy | Conservative Party of Canada | Defeated |
British Columbia | North Vancouver | Stephenson, Jim | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Okanagan—Coquihalla | Bowyer, Karan | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Okanagan—Coquihalla | Day, Stockwell | Conservative Party of Canada | Re-elected |
British Columbia | Okanagan—Coquihalla | Harrop, John | New Democratic Party | Defeated |
British Columbia | Okanagan—Coquihalla | Perry, David | Liberal Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Okanagan—Shuswap | Brown, Alice | New Democratic Party | Defeated |
British Columbia | Okanagan—Shuswap | Campbell, Gordon | No Affiliation | Defeated |
British Columbia | Okanagan—Shuswap | Hansma, Will | Liberal Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Okanagan—Shuswap | Mayes, Colin | Conservative Party of Canada | Elected |
British Columbia | Okanagan—Shuswap | Naegel, Harry | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Okanagan—Shuswap | O'Grady, Neville | Canadian Action Party | Defeated |
British Columbia | Okanagan—Shuswap | Seymour, Darren | Independent | Defeated |
British Columbia | Pitt Meadows—Maple Ridge—Mission | Banov, Dan | Marijuana Party | Defeated |
British Columbia | Pitt Meadows—Maple Ridge—Mission | Bocking, Mike | New Democratic Party | Defeated |
British Columbia | Pitt Meadows—Maple Ridge—Mission | Henry, Keith | Liberal Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Pitt Meadows—Maple Ridge—Mission | Hornsey, Robert | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Pitt Meadows—Maple Ridge—Mission | Kamp, Randy | Conservative Party of Canada | Re-elected |
British Columbia | Pitt Meadows—Maple Ridge—Mission | Knipstrom, Erin | Independent | Defeated |
British Columbia | Pitt Meadows—Maple Ridge—Mission | Martin, Frank | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Port Moody—Westwood—Port Coquitlam | Dahlby, Lewis | Libertarian Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Port Moody—Westwood—Port Coquitlam | Froom, Scott | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Port Moody—Westwood—Port Coquitlam | Kingsbury, Jon | Liberal Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Port Moody—Westwood—Port Coquitlam | Moore, James | Conservative Party of Canada | Re-elected |
British Columbia | Port Moody—Westwood—Port Coquitlam | Watrich, Greg | Independent | Defeated |
British Columbia | Port Moody—Westwood—Port Coquitlam | Woo-Sims, Mary | New Democratic Party | Defeated |
British Columbia | Prince George—Peace River | Bauder, Nathan | Liberal Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Prince George—Peace River | Crockett, Malcolm | New Democratic Party | Defeated |
British Columbia | Prince George—Peace River | Crowley, Hilary | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Prince George—Peace River | Hill, Jay | Conservative Party of Canada | Re-elected |
British Columbia | Prince George—Peace River | Young, Donna | Independent | Defeated |
British Columbia | Richmond | Chan, Raymond | Liberal Party of Canada | Re-elected |
British Columbia | Richmond | Mathias, Richard | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Richmond | Reid, Darrel | Conservative Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Richmond | Smith, Neil | New Democratic Party | Defeated |
British Columbia | Saanich—Gulf Islands | Burgis, Jennifer | New Democratic Party | Defeated |
British Columbia | Saanich—Gulf Islands | Lewis, Andrew | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Saanich—Gulf Islands | Lunn, Gary | Conservative Party of Canada | Re-elected |
British Columbia | Saanich—Gulf Islands | O'Brien, Patricia | Western Block Party | Defeated |
British Columbia | Saanich—Gulf Islands | Orr, Sheila | Liberal Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Skeena—Bulkley Valley | Brienesse, Phil | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Skeena—Bulkley Valley | Cullen, Nathan | New Democratic Party | Re-elected |
British Columbia | Skeena—Bulkley Valley | Scott, Mike | Conservative Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Skeena—Bulkley Valley | Stamp-Vincent, Gordon | Liberal Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Skeena—Bulkley Valley | Taylor, Rod | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
British Columbia | South Surrey—White Rock—Cloverdale | Hiebert, Russ | Conservative Party of Canada | Re-elected |
British Columbia | South Surrey—White Rock—Cloverdale | Marlatt, Brian | Progressive Canadian Party | Defeated |
British Columbia | South Surrey—White Rock—Cloverdale | McMurtry, Jim | Liberal Party of Canada | Defeated |
British Columbia | South Surrey—White Rock—Cloverdale | Rovtar, Pierre | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | South Surrey—White Rock—Cloverdale | Thornton, Libby | New Democratic Party | Defeated |
British Columbia | Surrey North | Baloun, John | Independent | Defeated |
British Columbia | Surrey North | Kooner, Surjit | Liberal Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Surrey North | Langlands, Nikolas | Progressive Canadian Party | Defeated |
British Columbia | Surrey North | Matta, David | Conservative Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Surrey North | Pielak, Kevin | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Surrey North | Priddy, Penny | New Democratic Party | Elected |
British Columbia | Surrey North | Rivet, Nina | Independent | Defeated |
British Columbia | Surrey North | Whyte, Roy | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Vancouver Centre | Campbell, Heathcliff | Marijuana Party | Defeated |
British Columbia | Vancouver Centre | Clarke, John | Libertarian Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Vancouver Centre | Evans, Jared | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Vancouver Centre | Fogarassy, Tony | Conservative Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Vancouver Centre | Fry, Hedy | Liberal Party of Canada | Re-elected |
British Columbia | Vancouver Centre | Pal, Joe | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Vancouver Centre | Robinson, Svend | New Democratic Party | Defeated |
British Columbia | Vancouver East | Bartholomew, Bryce | Canadian Action Party | Defeated |
British Columbia | Vancouver East | Davies, Libby | New Democratic Party | Re-elected |
British Columbia | Vancouver East | Ellis, Christine | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Vancouver East | Haggard, David | Liberal Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Vancouver East | Pagtakhan, Elizabeth | Conservative Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Vancouver Island North | Bell, Catherine | New Democratic Party | Elected |
British Columbia | Vancouver Island North | Duncan, John | Conservative Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Vancouver Island North | Mascall, Michael | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Vancouver Island North | Mitchell, Jim | Liberal Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Vancouver Kingsway | Cariou, Kimball | Communist Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Vancouver Kingsway | Emerson, David | Liberal Party of Canada | Re-elected |
British Columbia | Vancouver Kingsway | Fogal, Connie | Canadian Action Party | Defeated |
British Columbia | Vancouver Kingsway | Kadioglu, Matt | Libertarian Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Vancouver Kingsway | Petersen, Donna | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Vancouver Kingsway | Schortinghuis, Arno | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Vancouver Kingsway | Waddell, Ian | New Democratic Party | Defeated |
British Columbia | Vancouver Kingsway | Wong, Kanman | Conservative Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Vancouver Quadra | Askew, David | New Democratic Party | Defeated |
British Columbia | Vancouver Quadra | Boyer, Marc | Marijuana Party | Defeated |
British Columbia | Vancouver Quadra | Krawczyk, Betty | Independent | Defeated |
British Columbia | Vancouver Quadra | Owen, Stephen | Liberal Party of Canada | Re-elected |
British Columbia | Vancouver Quadra | Rogers, Stephen | Conservative Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Vancouver Quadra | West, Ben | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Vancouver Quadra | Young, Donovan | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Vancouver South | Boylan, Charles | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Vancouver South | Dosanjh, Ujjal | Liberal Party of Canada | Re-elected |
British Columbia | Vancouver South | Meslo, Bev | New Democratic Party | Defeated |
British Columbia | Vancouver South | Perry, Doug | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Vancouver South | Sablok, Tarlok | Conservative Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Victoria | Andersen, Saul | Independent | Defeated |
British Columbia | Victoria | Baird, Robin | Conservative Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Victoria | Burnett, Bruce | Western Block Party | Defeated |
British Columbia | Victoria | Lade, Ariel | The Green Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Victoria | Mallach, Fred | Marijuana Party | Defeated |
British Columbia | Victoria | Mulroney, David | Liberal Party of Canada | Defeated |
British Columbia | Victoria | Savoie, Denise | New Democratic Party | Elected |
British Columbia | West Vancouver—Sunshine Coast—Sea to Sky Country | Jamieson, Anne | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
British Columbia | West Vancouver—Sunshine Coast—Sea to Sky Country | Weston, John | Conservative Party of Canada | Defeated |
British Columbia | West Vancouver—Sunshine Coast—Sea to Sky Country | Wilson, Blair | Liberal Party of Canada | Elected |
British Columbia | West Vancouver—Sunshine Coast—Sea to Sky Country | Wilson, Judith | New Democratic Party | Defeated |
British Columbia | West Vancouver—Sunshine Coast—Sea to Sky Country | Zimmermann, Silvaine | The Green Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Brandon—Souris | Atkins, Colin | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Brandon—Souris | Bird, Brad | The Green Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Brandon—Souris | Downing, Murray | Liberal Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Brandon—Souris | Gallagher, Lisa | Communist Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Brandon—Souris | Senff, Bob | New Democratic Party | Defeated |
Manitoba | Brandon—Souris | Tweed, Merv | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Manitoba | Brandon—Souris | Volek, Mike | Independent | Defeated |
Manitoba | Charleswood—St. James—Assiniboia | Fletcher, Steven | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Manitoba | Charleswood—St. James—Assiniboia | Johannson, Mike | The Green Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Charleswood—St. James—Assiniboia | Kshyk, Dennis | New Democratic Party | Defeated |
Manitoba | Charleswood—St. James—Assiniboia | Loewen, John | Liberal Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Churchill | Ahmad, Nazir | Conservative Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Churchill | Ashton, Niki | New Democratic Party | Defeated |
Manitoba | Churchill | Bodnar, Brad | Independent | Defeated |
Manitoba | Churchill | Desjarlais, Bev | Independent | Defeated |
Manitoba | Churchill | Fountain, Jeff | The Green Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Churchill | Keeper, Tina | Liberal Party of Canada | Elected |
Manitoba | Dauphin—Swan River—Marquette | Dewar, Don | Liberal Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Dauphin—Swan River—Marquette | Kolisnyk, Walter | New Democratic Party | Defeated |
Manitoba | Dauphin—Swan River—Marquette | Mark, Inky | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Manitoba | Dauphin—Swan River—Marquette | Storey, Kathy | The Green Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Dauphin—Swan River—Marquette | Yawney, Iris | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Elmwood—Transcona | Blaikie, Bill | New Democratic Party | Re-elected |
Manitoba | Elmwood—Transcona | Hutter, Tanja | The Green Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Elmwood—Transcona | Parks, Tanya | Liberal Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Elmwood—Transcona | Scott, Robert | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Elmwood—Transcona | West, Linda | Conservative Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Kildonan—St. Paul | Duguid, Terry | Liberal Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Kildonan—St. Paul | Hiebert, Eduard | Independent | Defeated |
Manitoba | Kildonan—St. Paul | Myskiw, Evelyn | New Democratic Party | Defeated |
Manitoba | Kildonan—St. Paul | Smith, Joy | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Manitoba | Kildonan—St. Paul | Zobel, Colleen | The Green Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Portage—Lisgar | Howatt, Charlie | The Green Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Portage—Lisgar | McLean, Garry | Liberal Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Portage—Lisgar | Pallister, Brian | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Manitoba | Portage—Lisgar | Reimer, David | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Portage—Lisgar | Van Den Bussche, Daren | New Democratic Party | Defeated |
Manitoba | Provencher | Gibson, Janine | The Green Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Provencher | O'Connor, Patrick | New Democratic Party | Defeated |
Manitoba | Provencher | Penner, Wes | Liberal Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Provencher | Toews, Vic | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Manitoba | Saint Boniface | Allard, Mathieu | New Democratic Party | Defeated |
Manitoba | Saint Boniface | Cooper, Ken | Conservative Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Saint Boniface | MacDiarmid, Jane | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Saint Boniface | Payette, Marc | The Green Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Saint Boniface | Simard, Raymond | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Manitoba | Selkirk—Interlake | Barendregt, Anthony | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Selkirk—Interlake | Benson, Bruce | Liberal Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Selkirk—Interlake | Bezan, James | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Manitoba | Selkirk—Interlake | Geisler, Duncan | Independent | Defeated |
Manitoba | Selkirk—Interlake | Goodman, Thomas | The Green Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Selkirk—Interlake | Schreyer, Ed | New Democratic Party | Defeated |
Manitoba | Winnipeg Centre | Carr, Anna-Celestrya | Communist Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Winnipeg Centre | Gervais, Gary | The Green Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Winnipeg Centre | Martin, Pat | New Democratic Party | Re-elected |
Manitoba | Winnipeg Centre | St. Germain, Ray | Liberal Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Winnipeg Centre | Sterzer, Helen | Conservative Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Winnipeg North | Carey, David | The Green Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Winnipeg North | Gill, Parmjeet | Liberal Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Winnipeg North | McDonald, Garreth | Conservative Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Winnipeg North | Rankin, Darrell | Communist Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Winnipeg North | Truijen, Eric | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Winnipeg North | Wasylycia-Leis, Judy | New Democratic Party | Re-elected |
Manitoba | Winnipeg South | Alcock, Reg | Liberal Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Winnipeg South | Bruinooge, Rod | Conservative Party of Canada | Elected |
Manitoba | Winnipeg South | Loewen-Steffano, Heidi | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Winnipeg South | Page, Robert | New Democratic Party | Defeated |
Manitoba | Winnipeg South | Whiteside, Wesley Owen | The Green Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Winnipeg South Centre | Anderson, Jeffrey | Independent | Defeated |
Manitoba | Winnipeg South Centre | Neville, Anita | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Manitoba | Winnipeg South Centre | Richards, Michael | Conservative Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Winnipeg South Centre | Scott, Vere H. | The Green Party of Canada | Defeated |
Manitoba | Winnipeg South Centre | Swirsky, Dale | Progressive Canadian Party | Defeated |
Manitoba | Winnipeg South Centre | Thompson, Magnus | Canadian Action Party | Defeated |
Manitoba | Winnipeg South Centre | Wasyliw, Mark | New Democratic Party | Defeated |
New Brunswick | Acadie—Bathurst | DeGrâce, Ulric | Independent | Defeated |
New Brunswick | Acadie—Bathurst | Godin, Yvon | New Democratic Party | Re-elected |
New Brunswick | Acadie—Bathurst | Landry, Eric | Independent | Defeated |
New Brunswick | Acadie—Bathurst | Mersereau, Marcelle | Liberal Party of Canada | Defeated |
New Brunswick | Acadie—Bathurst | Rousselle, Philippe | The Green Party of Canada | Defeated |
New Brunswick | Acadie—Bathurst | Savoie, Serge | Conservative Party of Canada | Defeated |
New Brunswick | Beauséjour | Comeau, J. | Independent | Defeated |
New Brunswick | Beauséjour | Gardner, Neil | New Democratic Party | Defeated |
New Brunswick | Beauséjour | Girouard, Anna | The Green Party of Canada | Defeated |
New Brunswick | Beauséjour | LeBlanc, Dominic | Liberal Party of Canada | Re-elected |
New Brunswick | Beauséjour | Leger, Omer | Conservative Party of Canada | Defeated |
New Brunswick | Fredericton | Amos, David | Independent | Defeated |
New Brunswick | Fredericton | Carty, John | New Democratic Party | Defeated |
New Brunswick | Fredericton | Duchastel, Philip | The Green Party of Canada | Defeated |
New Brunswick | Fredericton | Lynch, Pat | Conservative Party of Canada | Defeated |
New Brunswick | Fredericton | Scott, Andy | Liberal Party of Canada | Re-elected |
New Brunswick | Fundy Royal | Donovan, Patty | The Green Party of Canada | Defeated |
New Brunswick | Fundy Royal | Hunter, Eldon | Liberal Party of Canada | Defeated |
New Brunswick | Fundy Royal | Moir, Rob | New Democratic Party | Defeated |
New Brunswick | Fundy Royal | Moore, Rob | Conservative Party of Canada | Re-elected |
New Brunswick | Madawaska—Restigouche | D'Amours, Jean-Claude | Liberal Party of Canada | Re-elected |
New Brunswick | Madawaska—Restigouche | Laplante, Irka | The Green Party of Canada | Defeated |
New Brunswick | Madawaska—Restigouche | Martin, Rodolphe | New Democratic Party | Defeated |
New Brunswick | Madawaska—Restigouche | Ouellet, Jean-Pierre | Conservative Party of Canada | Defeated |
New Brunswick | Miramichi | Bethell, John Welsford | The Green Party of Canada | Defeated |
New Brunswick | Miramichi | Gay, Danny | Independent | Defeated |
New Brunswick | Miramichi | Hubbard, Charles | Liberal Party of Canada | Re-elected |
New Brunswick | Miramichi | Manuel-Allain, Jeannette | New Democratic Party | Defeated |
New Brunswick | Miramichi | Morrison, Mike | Conservative Party of Canada | Defeated |
New Brunswick | Moncton—Riverview—Dieppe | Doucet, Charles | Conservative Party of Canada | Defeated |
New Brunswick | Moncton—Riverview—Dieppe | Hackett, David | New Democratic Party | Defeated |
New Brunswick | Moncton—Riverview—Dieppe | Labchuk, Camille | The Green Party of Canada | Defeated |
New Brunswick | Moncton—Riverview—Dieppe | Murphy, Brian | Liberal Party of Canada | Elected |
New Brunswick | Moncton—Riverview—Dieppe | Pomerleau, Ron | Canadian Action Party | Defeated |
New Brunswick | New Brunswick Southwest | Graham, Andrew | New Democratic Party | Defeated |
New Brunswick | New Brunswick Southwest | Millett, Erik | The Green Party of Canada | Defeated |
New Brunswick | New Brunswick Southwest | Smith, Stan | Liberal Party of Canada | Defeated |
New Brunswick | New Brunswick Southwest | Thompson, Greg | Conservative Party of Canada | Re-elected |
New Brunswick | Saint John | Albright, Terry | New Democratic Party | Defeated |
New Brunswick | Saint John | Garnett, Vern | The Green Party of Canada | Defeated |
New Brunswick | Saint John | Wallace, John | Conservative Party of Canada | Defeated |
New Brunswick | Saint John | Zed, Paul | Liberal Party of Canada | Re-elected |
New Brunswick | Tobique—Mactaquac | Allen, Mike | Conservative Party of Canada | Elected |
New Brunswick | Tobique—Mactaquac | Bérubé Jr., Robert | The Green Party of Canada | Defeated |
New Brunswick | Tobique—Mactaquac | Finnamore, Alice | New Democratic Party | Defeated |
New Brunswick | Tobique—Mactaquac | Savoy, Andy | Liberal Party of Canada | Defeated |
Newfoundland and Labrador | Avalon | Conway, Eugene | New Democratic Party | Defeated |
Newfoundland and Labrador | Avalon | Hillier, Shannon | The Green Party of Canada | Defeated |
Newfoundland and Labrador | Avalon | Manning, Fabian | Conservative Party of Canada | Elected |
Newfoundland and Labrador | Avalon | Morrow, Bill | Liberal Party of Canada | Defeated |
Newfoundland and Labrador | Bonavista—Gander—Grand Falls—Windsor | Cooze, Sandra | New Democratic Party | Defeated |
Newfoundland and Labrador | Bonavista—Gander—Grand Falls—Windsor | Davis, Judy | The Green Party of Canada | Defeated |
Newfoundland and Labrador | Bonavista—Gander—Grand Falls—Windsor | Hynes, Aaron | Conservative Party of Canada | Defeated |
Newfoundland and Labrador | Bonavista—Gander—Grand Falls—Windsor | Simms, Scott | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Newfoundland and Labrador | Humber—St. Barbe—Baie Verte | Byrne, Gerry | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Newfoundland and Labrador | Humber—St. Barbe—Baie Verte | Hanzalek, Martin | The Green Party of Canada | Defeated |
Newfoundland and Labrador | Humber—St. Barbe—Baie Verte | Pelley, Cyril | Conservative Party of Canada | Defeated |
Newfoundland and Labrador | Humber—St. Barbe—Baie Verte | Pike, Holly | New Democratic Party | Defeated |
Newfoundland and Labrador | Labrador | Goudie, Joe | Conservative Party of Canada | Defeated |
Newfoundland and Labrador | Labrador | Larkin, Jacob Edward | New Democratic Party | Defeated |
Newfoundland and Labrador | Labrador | Russell, Todd | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Newfoundland and Labrador | Labrador | Zwicker, Gail | The Green Party of Canada | Defeated |
Newfoundland and Labrador | Random—Burin—St. George's | Brennan, Mark | The Green Party of Canada | Defeated |
Newfoundland and Labrador | Random—Burin—St. George's | Downey, Cynthia | Conservative Party of Canada | Defeated |
Newfoundland and Labrador | Random—Burin—St. George's | Matthews, Bill | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Newfoundland and Labrador | Random—Burin—St. George's | Will, Amanda | New Democratic Party | Defeated |
Newfoundland and Labrador | St. John's East | Antle, Paul | Liberal Party of Canada | Defeated |
Newfoundland and Labrador | St. John's East | Doyle, Norman | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Newfoundland and Labrador | St. John's East | Harris, Stephen | The Green Party of Canada | Defeated |
Newfoundland and Labrador | St. John's East | Kehoe, Mike | New Democratic Party | Defeated |
Newfoundland and Labrador | St. John's South—Mount Pearl | Coady, Siobhan | Liberal Party of Canada | Defeated |
Newfoundland and Labrador | St. John's South—Mount Pearl | Crozier, Barry | The Green Party of Canada | Defeated |
Newfoundland and Labrador | St. John's South—Mount Pearl | Hearn, Loyola | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Newfoundland and Labrador | St. John's South—Mount Pearl | Norman, Peg | New Democratic Party | Defeated |
Northwest Territories | Western Arctic | Beaudin, Alexandre | The Green Party of Canada | Defeated |
Northwest Territories | Western Arctic | Bevington, Dennis | New Democratic Party | Elected |
Northwest Territories | Western Arctic | Blondin-Andrew, Ethel | Liberal Party of Canada | Defeated |
Northwest Territories | Western Arctic | Edjericon, Richard | Conservative Party of Canada | Defeated |
Northwest Territories | Western Arctic | van der Veen, Jan | Independent | Defeated |
Nova Scotia | Cape Breton—Canso | Cuzner, Rodger | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Nova Scotia | Cape Breton—Canso | Hines, Rob | The Green Party of Canada | Defeated |
Nova Scotia | Cape Breton—Canso | MacNeil, Kenzie | Conservative Party of Canada | Defeated |
Nova Scotia | Cape Breton—Canso | Morrison, Hector | New Democratic Party | Defeated |
Nova Scotia | Central Nova | Bezanson, Allan | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Nova Scotia | Central Nova | MacDonald, Alexis | New Democratic Party | Defeated |
Nova Scotia | Central Nova | MacKay, Peter | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Nova Scotia | Central Nova | Orton, David | The Green Party of Canada | Defeated |
Nova Scotia | Central Nova | Walsh, Dan | Liberal Party of Canada | Defeated |
Nova Scotia | Cumberland—Colchester—Musquodoboit Valley | Casey, Bill | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Nova Scotia | Cumberland—Colchester—Musquodoboit Valley | Farrell, N. | The Green Party of Canada | Defeated |
Nova Scotia | Cumberland—Colchester—Musquodoboit Valley | Richard, Gary | Liberal Party of Canada | Defeated |
Nova Scotia | Cumberland—Colchester—Musquodoboit Valley | Sagar, Margaret | New Democratic Party | Defeated |
Nova Scotia | Cumberland—Colchester—Musquodoboit Valley | Simpson, Rick | Independent | Defeated |
Nova Scotia | Dartmouth—Cole Harbour | Campbell, Robert | Conservative Party of Canada | Defeated |
Nova Scotia | Dartmouth—Cole Harbour | Mancini, Peter | New Democratic Party | Defeated |
Nova Scotia | Dartmouth—Cole Harbour | Perry, Elizabeth | The Green Party of Canada | Defeated |
Nova Scotia | Dartmouth—Cole Harbour | Savage, Michael | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Nova Scotia | Dartmouth—Cole Harbour | Spurr, Charles | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Nova Scotia | Halifax | House, Andrew | Conservative Party of Canada | Defeated |
Nova Scotia | Halifax | MacKinnon, Martin | Liberal Party of Canada | Defeated |
Nova Scotia | Halifax | McDonough, Alexa | New Democratic Party | Re-elected |
Nova Scotia | Halifax | Seed, Tony | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Nova Scotia | Halifax | Wright, Nick | The Green Party of Canada | Defeated |
Nova Scotia | Halifax West | Hill, Alan | New Democratic Party | Defeated |
Nova Scotia | Halifax West | Khosla, Rakesh | Conservative Party of Canada | Defeated |
Nova Scotia | Halifax West | Regan, Geoff | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Nova Scotia | Halifax West | Trappenberg, Thomas | The Green Party of Canada | Defeated |
Nova Scotia | Kings—Hants | Anthony, Chummy | Marijuana Party | Defeated |
Nova Scotia | Kings—Hants | Brison, Scott | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Nova Scotia | Kings—Hants | DeWolfe, Mary | New Democratic Party | Defeated |
Nova Scotia | Kings—Hants | Mullan, Bob | Conservative Party of Canada | Defeated |
Nova Scotia | Kings—Hants | Richardson, Sheila | The Green Party of Canada | Defeated |
Nova Scotia | Sackville—Eastern Shore | Fleming, Bill | Liberal Party of Canada | Defeated |
Nova Scotia | Sackville—Eastern Shore | Francis, Paul | Conservative Party of Canada | Defeated |
Nova Scotia | Sackville—Eastern Shore | MacDonald, Richard | The Green Party of Canada | Defeated |
Nova Scotia | Sackville—Eastern Shore | Stoffer, Peter | New Democratic Party | Re-elected |
Nova Scotia | South Shore—St. Margaret's | Earle, Gordon | New Democratic Party | Defeated |
Nova Scotia | South Shore—St. Margaret's | Hnatiuk, Jim | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Nova Scotia | South Shore—St. Margaret's | Huskilson, Darian Malcom | Liberal Party of Canada | Defeated |
Nova Scotia | South Shore—St. Margaret's | Keddy, Gerald | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Nova Scotia | South Shore—St. Margaret's | Morris Boudreau, Katie | The Green Party of Canada | Defeated |
Nova Scotia | Sydney—Victoria | Edwards, John | New Democratic Party | Defeated |
Nova Scotia | Sydney—Victoria | Eyking, Mark | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Nova Scotia | Sydney—Victoria | MacDonald, Howie | Conservative Party of Canada | Defeated |
Nova Scotia | Sydney—Victoria | Milburn, Chris | The Green Party of Canada | Defeated |
Nova Scotia | West Nova | Bull, Arthur | New Democratic Party | Defeated |
Nova Scotia | West Nova | Granger, Matthew | The Green Party of Canada | Defeated |
Nova Scotia | West Nova | Griffiths, Ken | Independent | Defeated |
Nova Scotia | West Nova | Kerr, Greg | Conservative Party of Canada | Defeated |
Nova Scotia | West Nova | Thibault, Robert | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Nunavut | Nunavut | Aglukark, David | Conservative Party of Canada | Defeated |
Nunavut | Nunavut | deVries, D. | Marijuana Party | Defeated |
Nunavut | Nunavut | Kappi, Feliks | The Green Party of Canada | Defeated |
Nunavut | Nunavut | Karetak-Lindell, Nancy | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Nunavut | Nunavut | Riddell, Bill | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Ajax—Pickering | Holland, Mark | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Ajax—Pickering | Korus, Russell | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Ajax—Pickering | Modeste, Kevin | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Ajax—Pickering | Norng, Kevin | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Ontario | Ajax—Pickering | Thomas, Rondo | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Algoma—Manitoulin—Kapuskasing | Hughes, Carol | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Algoma—Manitoulin—Kapuskasing | Hutchinson, Sarah | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Algoma—Manitoulin—Kapuskasing | Morin, Will | First Peoples National Party of Canada | Defeated |
Ontario | Algoma—Manitoulin—Kapuskasing | Polmateer, Donald | Independent | Defeated |
Ontario | Algoma—Manitoulin—Kapuskasing | St. Denis, Brent | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Algoma—Manitoulin—Kapuskasing | West, Ian | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Ancaster—Dundas—Flamborough—Westdale | Cowie, Ben | Independent | Defeated |
Ontario | Ancaster—Dundas—Flamborough—Westdale | Ghaddar, Jamile | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Ancaster—Dundas—Flamborough—Westdale | Guyatt, Gordon | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Ancaster—Dundas—Flamborough—Westdale | Januczkowski, David | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Ancaster—Dundas—Flamborough—Westdale | Powers, Russ | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Ancaster—Dundas—Flamborough—Westdale | Sweet, David | Conservative Party of Canada | Elected |
Ontario | Barrie | Brown, Patrick | Conservative Party of Canada | Elected |
Ontario | Barrie | Bursztyn, Peter | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Barrie | Carroll, Aileen | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Barrie | Jacoby-Hawkins, Erich | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Beaches—East York | Carter, Roger | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Beaches—East York | Churley, Marilyn | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Beaches—East York | Conroy, Peter | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Beaches—East York | Harris, Jim | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Beaches—East York | Love, Jim | Progressive Canadian Party | Defeated |
Ontario | Beaches—East York | Minna, Maria | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Bramalea—Gore—Malton | Braendli, Ernst | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Bramalea—Gore—Malton | Chilelli, Frank | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Bramalea—Gore—Malton | Malhi, Gurbax | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Bramalea—Gore—Malton | Martello, Cesar | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Bramalea—Gore—Malton | Sprovieri, John | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Brampton West | Beaumier, Colleen | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Brampton West | Gosal, Bal | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Brampton West | Massey-Singh, Jaipaul | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Brampton West | Shergill, Jagtar | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Brampton—Springdale | Chiocchio, Ian | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Brampton—Springdale | Dhalla, Ruby | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Brampton—Springdale | Hundal, Sam | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Brampton—Springdale | Mather, Anna | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Brampton—Springdale | Wannaku Rallage, Upali | Communist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Brant | Bowering, Lynn | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Brant | King, Adam | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Brant | McColeman, Phil | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Brant | St. Amand, Lloyd | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Brant | Turmel, John | Independent | Defeated |
Ontario | Brant | Wubs, John Herman | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Ontario | Bruce—Grey—Owen Sound | Jackson, Verona | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Bruce—Grey—Owen Sound | Jolley, Shane | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Bruce—Grey—Owen Sound | McIllwraith, Jill | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Bruce—Grey—Owen Sound | Miller, Larry | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Burlington | Goldring, Rick | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Burlington | Laird, David | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Burlington | Torsney, Paddy | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Burlington | Wallace, Mike | Conservative Party of Canada | Elected |
Ontario | Cambridge | Goodyear, Gary | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Cambridge | Pelly, David | Canadian Action Party | Defeated |
Ontario | Cambridge | Peric, Janko | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Cambridge | Reid, Donna | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Cambridge | White, Gareth | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Carleton—Mississippi Mills | Bridgen, Tasha | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Carleton—Mississippi Mills | Cole, Jake | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Carleton—Mississippi Mills | Kolaczynski, George Walter | Marijuana Party | Defeated |
Ontario | Carleton—Mississippi Mills | Metcalfe, Isabel | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Carleton—Mississippi Mills | O'Connor, Gordon | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Carleton—Mississippi Mills | Parsons, Tracy | Progressive Canadian Party | Defeated |
Ontario | Chatham-Kent—Essex | Bell, Ken | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Chatham-Kent—Essex | Comiskey, Jim | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Chatham-Kent—Essex | Kevany, Kathleen | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Chatham-Kent—Essex | Van Kesteren, Dave | Conservative Party of Canada | Elected |
Ontario | Davenport | Figueroa, Miguel | Communist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Davenport | Forrest, Wendy | Canadian Action Party | Defeated |
Ontario | Davenport | O'Brien, Mark | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Davenport | Perks, Gord | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Davenport | Rodrigues, Theresa | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Davenport | Silva, Mario | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Davenport | Thompson, Sarah | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Don Valley East | Clements, Wayne | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Don Valley East | Hennick, Richard | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Don Valley East | McDermott, Eugene | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Don Valley East | Ratansi, Yasmin | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Don Valley West | Barnes, Paul | Canadian Action Party | Defeated |
Ontario | Don Valley West | Carmichael, John | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Don Valley West | Deb, Soumen | Libertarian Party of Canada | Defeated |
Ontario | Don Valley West | Godfrey, John | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Don Valley West | So, Daphne | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Don Valley West | Thomas, David | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Dufferin—Caledon | Alexander, Ted | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Dufferin—Caledon | Marquis, Chris | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Dufferin—Caledon | Moore, Garry | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Dufferin—Caledon | Tilson, David | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Durham | Ervin, Virginia | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Durham | Moffatt, Doug | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Durham | Oda, Bev | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Durham | Rogers, Bruce | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Durham | Zekveld, Henry | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Ontario | Eglinton—Lawrence | Coy, Peter | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Eglinton—Lawrence | Metzger, Patrick | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Eglinton—Lawrence | Mooney, Maurganne | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Eglinton—Lawrence | Steele, John | No Affiliation | Defeated |
Ontario | Eglinton—Lawrence | Volpe, Joseph | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Elgin—Middlesex—London | Arlow, Will | Canadian Action Party | Defeated |
Ontario | Elgin—Middlesex—London | Borm, Phill | Progressive Canadian Party | Defeated |
Ontario | Elgin—Middlesex—London | Colvin, Crispin | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Elgin—Middlesex—London | DeVries, Ken | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Ontario | Elgin—Middlesex—London | Martyn, Jonathan | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Elgin—Middlesex—London | McCallum, Tim | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Elgin—Middlesex—London | Preston, Joe | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Essex | Cruise, Bob | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Essex | McVeity, James | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Essex | Natyshak, Taras | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Essex | Watson, Jeff | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Essex | Whelan, Susan | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Etobicoke Centre | Cameron, Cynthia | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Etobicoke Centre | Dundas, Norman | Progressive Canadian Party | Defeated |
Ontario | Etobicoke Centre | Kuhn, Axel | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Etobicoke Centre | Tremblay, France | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Etobicoke Centre | Vanderheyden, John | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Etobicoke Centre | Wrzesnewskyj, Borys | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Etobicoke North | Bussmann, Alexander | Progressive Canadian Party | Defeated |
Ontario | Etobicoke North | Cullen, Roy | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Etobicoke North | Di Carlo, Anna | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Etobicoke North | Havlovic, George Jan | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Etobicoke North | Khroad, Amanjit | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Etobicoke North | Naqvi, Ali | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Etobicoke North | Szebik, George | Independent | Defeated |
Ontario | Etobicoke—Lakeshore | Capobianco, John | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Etobicoke—Lakeshore | Holliday, Cathy | Communist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Etobicoke—Lakeshore | Ignatieff, Michael | Liberal Party of Canada | Elected |
Ontario | Etobicoke—Lakeshore | McHugh-Russell, Liam | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Etobicoke—Lakeshore | Murray, Janice | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Etobicoke—Lakeshore | Ridge, Philip | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Glengarry—Prescott—Russell | Berthiaume, René | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Glengarry—Prescott—Russell | Fennessey, Jo-Ann | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Glengarry—Prescott—Russell | Jean-Louis, Bonnie | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Glengarry—Prescott—Russell | Lemieux, Pierre | Conservative Party of Canada | Elected |
Ontario | Guelph | Allt, Phil | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Guelph | Barr, Brent | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Guelph | Chamberlain, Brenda | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Guelph | Couto, Manuel | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Guelph | Ellis, Peter | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Ontario | Guelph | Gilbert, Scott | Communist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Guelph | Nagy, Mike | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Haldimand—Norfolk | Elgersma, Steven | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Ontario | Haldimand—Norfolk | Finley, Diane | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Haldimand—Norfolk | Roberts, Valya | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Haldimand—Norfolk | Speller, Bob | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Haldimand—Norfolk | Van Nort, Carolyn | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Haliburton—Kawartha Lakes—Brock | Devolin, Barry | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Haliburton—Kawartha Lakes—Brock | Harjula, Andy | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Haliburton—Kawartha Lakes—Brock | MacDermid, Anne | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Haliburton—Kawartha Lakes—Brock | Walling, Greg | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Halton | Carr, Gary | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Halton | Grice, Kyle | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Halton | Naqvi, Anwar | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Halton | Turner, Garth | Conservative Party of Canada | Elected |
Ontario | Hamilton Centre | Christopherson, David | New Democratic Party | Re-elected |
Ontario | Hamilton Centre | Des Lauriers, Tony | Canadian Action Party | Defeated |
Ontario | Hamilton Centre | Hill, Eliot Lewis | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Hamilton Centre | Livingstone, John | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Hamilton Centre | Mirza, Javid | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Hamilton East—Stoney Creek | Mann, Bob | Communist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Hamilton East—Stoney Creek | Marston, Wayne | New Democratic Party | Elected |
Ontario | Hamilton East—Stoney Creek | Pavlov, Jo | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Hamilton East—Stoney Creek | Rukavina, Frank | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Hamilton East—Stoney Creek | Valeri, Tony | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Hamilton Mountain | Charlton, Chris | New Democratic Party | Elected |
Ontario | Hamilton Mountain | Downey, Stephen | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Ontario | Hamilton Mountain | Graves, Don | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Hamilton Mountain | Kelly, Bill | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Hamilton Mountain | Lane, Paul | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Hamilton Mountain | Wadsworth, Susan | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Huron—Bruce | Joslin, Dave | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Ontario | Huron—Bruce | Lobb, Ben | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Huron—Bruce | Robertson, Grant | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Huron—Bruce | Serda, Victoria | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Huron—Bruce | Steckle, Paul | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Huron—Bruce | Valenta, Dennis | Independent | Defeated |
Ontario | Kenora | Barclay, Susan | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Kenora | Brown, Bill | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Kenora | Valley, Roger | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Kenora | Vasey, Dave | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Kingston and the Islands | Grimshaw, Lou | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Kingston and the Islands | Hutchison, Rob | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Kingston and the Islands | Milliken, Peter | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Kingston and the Islands | Rogers, Don | Canadian Action Party | Defeated |
Ontario | Kingston and the Islands | Walker, Karl | Independent | Defeated |
Ontario | Kingston and the Islands | Walton, Eric | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Kitchener Centre | Cage, Steven | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Kitchener Centre | Maas, Tony | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Kitchener Centre | Redman, Karen | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Kitchener Centre | Suter, Martin | Communist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Kitchener Centre | Walsh-Bowers, Richard | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Kitchener—Conestoga | Albrecht, Harold | Conservative Party of Canada | Elected |
Ontario | Kitchener—Conestoga | Carter, Len | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Kitchener—Conestoga | Myers, Lynn | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Kitchener—Conestoga | Stapleton, Kristine | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Kitchener—Waterloo | Ichim, Julian | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Kitchener—Waterloo | Laryea, Edwin | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Kitchener—Waterloo | Mandur, Ajmer | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Kitchener—Waterloo | Mihalcea, Ciprian | Independent | Defeated |
Ontario | Kitchener—Waterloo | Richards, Pauline | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Kitchener—Waterloo | Telegdi, Andrew | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Lambton—Kent—Middlesex | Blake, Kevin | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Lambton—Kent—Middlesex | Janssens, Mike | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Ontario | Lambton—Kent—Middlesex | Johnston, Jim | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Lambton—Kent—Middlesex | Shipley, Bev | Conservative Party of Canada | Elected |
Ontario | Lambton—Kent—Middlesex | Wesley, Jeff | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Lanark—Frontenac—Lennox and Addington | Ackerman, Jerry | Canadian Action Party | Defeated |
Ontario | Lanark—Frontenac—Lennox and Addington | Bogaerts, Jeffrey | Progressive Canadian Party | Defeated |
Ontario | Lanark—Frontenac—Lennox and Addington | Forsey, Helen | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Lanark—Frontenac—Lennox and Addington | Nickerson, Mike | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Lanark—Frontenac—Lennox and Addington | Rathwell, Ernest | Marijuana Party | Defeated |
Ontario | Lanark—Frontenac—Lennox and Addington | Reid, Scott | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Lanark—Frontenac—Lennox and Addington | Turner, Geoff | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Leeds—Grenville | Armstrong, Steve | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Leeds—Grenville | Brown, Gord | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Leeds—Grenville | Eaton, Bob | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Leeds—Grenville | Lee, David | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | London North Centre | Fontana, Joe | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | London North Centre | Maynard, Stephen | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | London North Centre | Mazzilli, John | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | London North Centre | Mondaca, Margaret | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Ontario | London North Centre | Morley, Rod | Progressive Canadian Party | Defeated |
Ontario | London North Centre | Smith, Stuart | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | London West | Barber , Gina | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | London West | Barnes, Sue | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | London West | Gretzky, Al | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | London West | Hunter, Steve | Progressive Canadian Party | Defeated |
Ontario | London West | Jarabek, Monica | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | London West | Villamizar, Margaret | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Ontario | London—Fanshawe | Mailer, Dan | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | London—Fanshawe | Mathyssen, Irene | New Democratic Party | Elected |
Ontario | London—Fanshawe | McLaughlin, David | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | London—Fanshawe | Pearson, Glen | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Markham—Unionville | Choudhary, Fayaz | Progressive Canadian Party | Defeated |
Ontario | Markham—Unionville | Dua, Partap | Independent | Defeated |
Ontario | Markham—Unionville | Hagan, Janice | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Markham—Unionville | Li, Joe | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Markham—Unionville | McCallum, John | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Markham—Unionville | Weese, Wesley | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Mississauga East—Cooksville | Chénier, Pierre | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Mississauga East—Cooksville | DeFaria, Carl | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Mississauga East—Cooksville | Elrofaie, Mohamed | Independent | Defeated |
Ontario | Mississauga East—Cooksville | Gill, Jim | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Mississauga East—Cooksville | Guarnieri, Albina | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Mississauga East—Cooksville | Pietro, Richard | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Mississauga East—Cooksville | Wong, Sally | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Ontario | Mississauga South | de Pelham, Mark | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Mississauga South | Green, Phil | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Mississauga South | McMurray, Paul | Canadian Action Party | Defeated |
Ontario | Mississauga South | Sullivan, Dagmar | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Mississauga South | Szabo, Paul | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Mississauga South | Tarry, Brendan | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Mississauga—Brampton South | Bains, Navdeep | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Mississauga—Brampton South | Balkissoon, Nirvan | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Mississauga—Brampton South | Sangha, Arnjeet | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Mississauga—Brampton South | Sullivan, Tim | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Mississauga—Brampton South | Yogaretnam, Grace | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Mississauga—Erindale | Alghabra, Omar | Liberal Party of Canada | Elected |
Ontario | Mississauga—Erindale | Amyotte, Ronnie | Independent | Defeated |
Ontario | Mississauga—Erindale | Brar, Rupinder | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Mississauga—Erindale | Dechert, Bob | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Mississauga—Erindale | Hunter, Adam | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Mississauga—Streetsville | Caron, James | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Mississauga—Streetsville | Casanova, Otto | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Mississauga—Streetsville | Creighton, Peter | Progressive Canadian Party | Defeated |
Ontario | Mississauga—Streetsville | Gill, Raminder | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Mississauga—Streetsville | Khan, Wajid | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Nepean—Carleton | Gadzala, Lori | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Nepean—Carleton | Gaffney, Michael | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Nepean—Carleton | Gibbons, Laurel | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Nepean—Carleton | Poilievre, Pierre | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Newmarket—Aurora | Baxter, Dorian | Progressive Canadian Party | Defeated |
Ontario | Newmarket—Aurora | Brown, Lois | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Newmarket—Aurora | Chudak, Ed | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Newmarket—Aurora | Hubbers, Glenn | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Newmarket—Aurora | Maloney, Peter | Canadian Action Party | Defeated |
Ontario | Newmarket—Aurora | Stronach, Belinda | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Niagara Falls | Burroughs, Gary | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Niagara Falls | Gates, Wayne | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Niagara Falls | Green, Kay | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Niagara Falls | Nicholson, Rob | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Niagara West—Glanbrook | Allison, Dean | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Niagara West—Glanbrook | Bylsma, David | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Ontario | Niagara West—Glanbrook | Carter, Heather | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Niagara West—Glanbrook | Ferguson, Tom | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Niagara West—Glanbrook | Heatley, Dave | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Nickel Belt | Bonin, Raymond | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Nickel Belt | Ethier, Michel | Marijuana Party | Defeated |
Ontario | Nickel Belt | Gravelle, Claude | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Nickel Belt | McAllister, Mark | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Nickel Belt | Péron, Mathieu | Progressive Canadian Party | Defeated |
Ontario | Nickel Belt | Rutchinski, Steve | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Nickel Belt | Schwartzentruber, Margaret | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Nipissing—Timiskaming | Chirico, Peter | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Nipissing—Timiskaming | Fluri, Dave | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Nipissing—Timiskaming | Purdy, Meg | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Nipissing—Timiskaming | Rota, Anthony | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Northumberland—Quinte West | Christianson, Russ | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Northumberland—Quinte West | Lawson, Patricia | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Northumberland—Quinte West | Macklin, Paul Harold | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Northumberland—Quinte West | Norlock, Rick | Conservative Party of Canada | Elected |
Ontario | Oak Ridges—Markham | Armes, Steve | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Oak Ridges—Markham | Callow, Bob | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Oak Ridges—Markham | Courtot, Pamela | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Oak Ridges—Markham | Temelkovski, Lui | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Oakville | Agrell, Tina | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Oakville | Brown, Bonnie | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Oakville | Domsy, Laura | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Oakville | Young, Terence | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Oshawa | Carrie, Colin | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Oshawa | Gershuny, David | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Oshawa | Jobse, Adam | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Oshawa | Parkes, Louise | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Oshawa | Ryan, Sid | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Ottawa Centre | Akpata, John | Marijuana Party | Defeated |
Ontario | Ottawa Centre | Chernushenko, David | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Ottawa Centre | Dewar, Paul | New Democratic Party | Elected |
Ontario | Ottawa Centre | Fountain, Keith | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Ottawa Centre | Legeais, Christian | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Ottawa Centre | Mahoney, Richard | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Ottawa Centre | Ryan, Stuart | Communist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Ottawa Centre | Syed, Anwar | Independent | Defeated |
Ontario | Ottawa South | Cutler, Allan | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Ottawa South | Ford, John | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Ottawa South | McGuinty, David | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Ottawa South | Sader, Henri | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Ottawa South | Thomson, Brad | Progressive Canadian Party | Defeated |
Ontario | Ottawa West—Nepean | Adair, Neil | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Ottawa West—Nepean | Baird, John | Conservative Party of Canada | Elected |
Ontario | Ottawa West—Nepean | Bens, Randy | Canadian Action Party | Defeated |
Ontario | Ottawa West—Nepean | Farnworth, Lee | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Ottawa West—Nepean | Pacheco, John | Independent | Defeated |
Ontario | Ottawa West—Nepean | Rivier, Marlene | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Ottawa—Orléans | Galipeau, Royal | Conservative Party of Canada | Elected |
Ontario | Ottawa—Orléans | Godbout, Marc | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Ottawa—Orléans | Leahy, Mark | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Ottawa—Orléans | Saint-Yves, Alain | Independent | Defeated |
Ontario | Ottawa—Orléans | Samplonius, Sarah | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Ottawa—Vanier | Bélanger, Mauril | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Ottawa—Vanier | Benoit, Paul | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Ottawa—Vanier | Dagenais, Ric | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Ottawa—Vanier | Legeais, Alexandre | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Ottawa—Vanier | Parsons, James | Progressive Canadian Party | Defeated |
Ontario | Ottawa—Vanier | Thierrin, Raphael | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Oxford | Bender, James | Marijuana Party | Defeated |
Ontario | Oxford | Dorcas Kunschner, Zoé | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Oxford | MacKenzie, Dave | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Oxford | Markus, John | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Ontario | Oxford | Mordue, Greig | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Oxford | Sargent, Kaye | Libertarian Party of Canada | Defeated |
Ontario | Oxford | Sykes, Ronnee | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Parkdale—High Park | Bernardo, Beverly | No Affiliation | Defeated |
Ontario | Parkdale—High Park | Bulte, Sarmite | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Parkdale—High Park | Gershuny, Lorne | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Parkdale—High Park | Klufas, Jurij | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Parkdale—High Park | Nash, Peggy | New Democratic Party | Elected |
Ontario | Parkdale—High Park | Parker, Terry | Marijuana Party | Defeated |
Ontario | Parkdale—High Park | Rishchynski, Robert | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Parry Sound—Muskoka | Boulding, Jo-Anne | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Parry Sound—Muskoka | Clement, Tony | Conservative Party of Canada | Elected |
Ontario | Parry Sound—Muskoka | Hodgson, Glen | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Parry Sound—Muskoka | Mitchell, Andy | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Perth—Wellington | Cowling, John | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Perth—Wellington | Cunningham, David | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Perth—Wellington | DeVries, Irma | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Ontario | Perth—Wellington | Dinicol, Keith | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Perth—Wellington | Schellenberger, Gary | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Peterborough | Bowers, Bob | Independent | Defeated |
Ontario | Peterborough | Del Mastro, Dean | Conservative Party of Canada | Elected |
Ontario | Peterborough | Lloyd, Diane | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Peterborough | Slavin, Linda | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Peterborough | Wiechula, Aiden | Marijuana Party | Defeated |
Ontario | Peterborough | Wood, Brent | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Pickering—Scarborough East | Brownridge, Jeff | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Pickering—Scarborough East | Dale, Gary | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Pickering—Scarborough East | Dobson, Tim | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Pickering—Scarborough East | Gonsalves, Pedro | Independent | Defeated |
Ontario | Pickering—Scarborough East | Kalevar, Chai | Canadian Action Party | Defeated |
Ontario | Pickering—Scarborough East | McTeague, Dan | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Prince Edward—Hastings | Hickey, Tim | Independent | Defeated |
Ontario | Prince Edward—Hastings | Kramp, Daryl | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Prince Edward—Hastings | McMahon, Michael | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Prince Edward—Hastings | Sahadat, Joseph | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Prince Edward—Hastings | Vaughan, Bob | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Renfrew—Nipissing—Pembroke | Gallant, Cheryl | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Renfrew—Nipissing—Pembroke | Kelly, Paul | Independent | Defeated |
Ontario | Renfrew—Nipissing—Pembroke | Lindsay, Don | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Renfrew—Nipissing—Pembroke | McLeod, Gordon | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Renfrew—Nipissing—Pembroke | McSheffrey, Sue | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Richmond Hill | Di Paola, Joe | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Richmond Hill | Dowsett, Wess | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Richmond Hill | Rudkins, Tim | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Richmond Hill | Wilfert, Bryon | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Sarnia—Lambton | Agar, Greg | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Sarnia—Lambton | Davidson, Patricia | Conservative Party of Canada | Elected |
Ontario | Sarnia—Lambton | De Boer, Gary | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Ontario | Sarnia—Lambton | Elliott, John | Independent | Defeated |
Ontario | Sarnia—Lambton | Gallaway, Roger | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Sarnia—Lambton | Jacobs, Mike | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Sault Ste. Marie | Dumas, Guy | First Peoples National Party of Canada | Defeated |
Ontario | Sault Ste. Marie | Martin, Tony | New Democratic Party | Re-elected |
Ontario | Sault Ste. Marie | Provenzano, Christian | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Sault Ste. Marie | Taffarel, Mike | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Sault Ste. Marie | Viitala, Mark | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Sault Ste. Marie | Walker, Ken | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Scarborough Centre | Cannis, John | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Scarborough Centre | James, Roxanne | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Scarborough Centre | Laxton, Dorothy | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Scarborough Centre | Strachan, Andrew | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Scarborough Southwest | Harris, Dan | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Scarborough Southwest | Philip, Valery | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Scarborough Southwest | Rowley, Elizabeth | Communist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Scarborough Southwest | Sutton, Trevor | Independent | Defeated |
Ontario | Scarborough Southwest | Veerasuntharam, Vincent | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Scarborough Southwest | Wappel, Tom | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Scarborough—Agincourt | Karygiannis, Jim | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Scarborough—Agincourt | Maple, Casey | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Scarborough—Agincourt | Redwood, Bill | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Scarborough—Agincourt | Robertson, David | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Scarborough—Guildwood | Browes, Pauline | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Scarborough—Guildwood | Campbell, Peter | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Scarborough—Guildwood | Flanagan, Mike | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Scarborough—Guildwood | Khan, Farooq | Independent | Defeated |
Ontario | Scarborough—Guildwood | McKay, John | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Scarborough—Guildwood | Thomas, Andrew | Independent | Defeated |
Ontario | Scarborough—Guildwood | Thompson, Brenda | Canadian Action Party | Defeated |
Ontario | Scarborough—Rouge River | Abbat, Serge | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Scarborough—Rouge River | Bance, Jerry | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Scarborough—Rouge River | Brett, Andrew | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Scarborough—Rouge River | Khan, Yaqoob | Independent | Defeated |
Ontario | Scarborough—Rouge River | Lee, Derek | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Scarborough—Rouge River | Mercer, Alan | Libertarian Party of Canada | Defeated |
Ontario | Simcoe North | Agnew, Sandy | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Simcoe North | Graham, Karen | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Simcoe North | Hill, Jen | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Simcoe North | Kooger, Adrian | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Ontario | Simcoe North | Stanton, Bruce | Conservative Party of Canada | Elected |
Ontario | Simcoe—Grey | Austin, Katy | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Simcoe—Grey | Ellis, Peter | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Simcoe—Grey | Guergis, Helena | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Simcoe—Grey | Kirley, Elizabeth | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Simcoe—Grey | Vander Zaag, Peter | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Ontario | St. Catharines | Burch, Jeff | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | St. Catharines | Bylsma, Bill | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Ontario | St. Catharines | Couto, Elaine | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Ontario | St. Catharines | Dykstra, Rick | Conservative Party of Canada | Elected |
Ontario | St. Catharines | Fannon, Jim | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | St. Catharines | Lastewka, Walt | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | St. Paul's | Bennett, Carolyn | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | St. Paul's | Farmer, Kevin | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | St. Paul's | Kent, Peter | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | St. Paul's | Summerville, Paul | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Stormont—Dundas—South Glengarry | Beards, Doug | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Stormont—Dundas—South Glengarry | Chisholm, Carson | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Ontario | Stormont—Dundas—South Glengarry | Lauzon, Guy | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Stormont—Dundas—South Glengarry | MacDonald, Elaine | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Stormont—Dundas—South Glengarry | Manley, Tom | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Sudbury | Butcher, Stephen | Progressive Canadian Party | Defeated |
Ontario | Sudbury | Hammond, Sam | Communist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Sudbury | Marleau, Diane | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Sudbury | McIntaggart, Gerry | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Sudbury | Methé, Joey | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Sudbury | Popescu, J. | Independent | Defeated |
Ontario | Sudbury | Serviss, Kevin | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Sudbury | Starbuck, Dave | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Thornhill | Abramowitz, Mark | Progressive Canadian Party | Defeated |
Ontario | Thornhill | Helferty, Lloyd | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Thornhill | Kadis, Susan | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Thornhill | Reale, Anthony | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Thornhill | Strelchik, Simon | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Thunder Bay—Rainy River | Aegard, Russ | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Thunder Bay—Rainy River | Boshcoff, Ken | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Thunder Bay—Rainy River | Leskowski, David | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Thunder Bay—Rainy River | MacKay, Doug | Marijuana Party | Defeated |
Ontario | Thunder Bay—Rainy River | Rafferty, John | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Thunder Bay—Superior North | Carrière, Denis | Marijuana Party | Defeated |
Ontario | Thunder Bay—Superior North | Comuzzi, Joe | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Thunder Bay—Superior North | Hyer, Bruce | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Thunder Bay—Superior North | Kannegiesser, Dawn | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Thunder Bay—Superior North | Sarafin, Bev | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Timmins—James Bay | Angus, Charlie | New Democratic Party | Re-elected |
Ontario | Timmins—James Bay | Freed, Sahaja | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Timmins—James Bay | Graham, Ken | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Timmins—James Bay | Riopelle, Robert | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Toronto Centre | Boyden, Johan | Communist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Toronto Centre | Fernandez, Philip | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Toronto Centre | Graham, Bill | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Toronto Centre | Prairie, Michel | No Affiliation | Defeated |
Ontario | Toronto Centre | Reford, Lewis | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Toronto Centre | Shapcott, Michael | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Toronto Centre | Tindal, Chris | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Toronto Centre | White, Liz | Animal Alliance Environment Voters Party of Canada | Defeated |
Ontario | Toronto—Danforth | Clausen, Kren | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Toronto—Danforth | Coyne, Deborah | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Toronto—Danforth | Hart, Al | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Toronto—Danforth | Layton, Jack | New Democratic Party | Re-elected |
Ontario | Toronto—Danforth | Rodden, Marcell | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Trinity—Spadina | Chapman, Thom | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Trinity—Spadina | Chow, Olivia | New Democratic Party | Elected |
Ontario | Trinity—Spadina | Goldstein, Sam | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Trinity—Spadina | Hossain, Asif | Progressive Canadian Party | Defeated |
Ontario | Trinity—Spadina | Ianno, Tony | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Trinity—Spadina | Lin, Nick | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Trinity—Spadina | Riddell, John | Canadian Action Party | Defeated |
Ontario | Vaughan | Alexopoulos, Yurgo | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Vaughan | Bevilacqua, Maurizio | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Vaughan | Fabrizio, Paolo | Libertarian Party of Canada | Defeated |
Ontario | Vaughan | Majkot, Richard | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Vaughan | Visentin, Adrian | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Welland | Di Bartolomeo, Jody | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Welland | Grunstein, Mel | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Welland | Maloney, John | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Welland | Ruiter, Irma | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Ontario | Welland | Simpson, Brian | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Welland | Walker, Ron | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Wellington—Halton Hills | Bouteiller, Brent | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Wellington—Halton Hills | Chong, Michael | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Wellington—Halton Hills | Duignan, Noel | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Wellington—Halton Hills | Finnie, Rod | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Wellington—Halton Hills | Krusky, Carol Ann | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Ontario | Wellington—Halton Hills | Wisniewski, Mike | Independent | Defeated |
Ontario | Whitby—Oshawa | Cochrane, Tom | Canadian Action Party | Defeated |
Ontario | Whitby—Oshawa | Flaherty, Jim | Conservative Party of Canada | Elected |
Ontario | Whitby—Oshawa | Gobin, Marty | Libertarian Party of Canada | Defeated |
Ontario | Whitby—Oshawa | Krishnan, Ajay | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Whitby—Oshawa | Longfield, Judi | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Whitby—Oshawa | Sadem-Thompson, Maret | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Willowdale | Boseovski, Jovan | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Willowdale | Carnegie, Rochelle | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | Willowdale | Peterson, Jim | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | Willowdale | Vettese, Sharolyn | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Windsor West | Bishop, Jillana | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | Windsor West | Keller, Werner | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Windsor West | Masse, Brian | New Democratic Party | Re-elected |
Ontario | Windsor West | Schnurr, Chris | Progressive Canadian Party | Defeated |
Ontario | Windsor West | Teshuba, Al | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Windsor West | Villamizar, Enver | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Windsor West | Zaidi, Habib | Independent | Defeated |
Ontario | Windsor—Tecumseh | Chesnik, Laura | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Ontario | Windsor—Tecumseh | Comartin, Joe | New Democratic Party | Re-elected |
Ontario | Windsor—Tecumseh | Easton, Bruck | Liberal Party of Canada | Defeated |
Ontario | Windsor—Tecumseh | Fuschi, Rick | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | Windsor—Tecumseh | Pluard, Catherine | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | York Centre | Dryden, Ken | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | York Centre | Iacampo, Marco | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | York Centre | Kritsonis, Constantine | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | York Centre | Mostyn, Michael | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | York South—Weston | Cimesa, Dragan | Independent | Defeated |
Ontario | York South—Weston | De Angelis-Pater, Maria | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | York South—Weston | Ferreira, Paul | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | York South—Weston | Halicki, Steve | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | York South—Weston | Tonks, Alan | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | York West | Capra, Nick | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | York West | Cocon, Axcel | Independent | Defeated |
Ontario | York West | Gill, Parm | Conservative Party of Canada | Defeated |
Ontario | York West | Romano Anthony, Sandra | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | York West | Sgro, Judy | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Ontario | York—Simcoe | Dewar, John | The Green Party of Canada | Defeated |
Ontario | York—Simcoe | Gerl, Sylvia | New Democratic Party | Defeated |
Ontario | York—Simcoe | Gunn, Vicki | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Ontario | York—Simcoe | Van Loan, Peter | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Ontario | York—Simcoe | Wilson, Kate | Liberal Party of Canada | Defeated |
Prince Edward Island | Cardigan | Arsenault-Antolick, Haida | The Green Party of Canada | Defeated |
Prince Edward Island | Cardigan | Gillis, Don | Conservative Party of Canada | Defeated |
Prince Edward Island | Cardigan | MacAulay, Lawrence | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Prince Edward Island | Cardigan | Perry, Edith | New Democratic Party | Defeated |
Prince Edward Island | Charlottetown | Chisholm, Andrew | Marijuana Party | Defeated |
Prince Edward Island | Charlottetown | Daughton, David | The Green Party of Canada | Defeated |
Prince Edward Island | Charlottetown | DeBlois, Tom | Conservative Party of Canada | Defeated |
Prince Edward Island | Charlottetown | Judson, Baird | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Prince Edward Island | Charlottetown | Murphy, Shawn | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Prince Edward Island | Charlottetown | Pollard, Brian | New Democratic Party | Defeated |
Prince Edward Island | Egmont | Guergis, Edward | Conservative Party of Canada | Defeated |
Prince Edward Island | Egmont | Matsusaki, Ron | The Green Party of Canada | Defeated |
Prince Edward Island | Egmont | McGuire, Joe | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Prince Edward Island | Egmont | Nesbitt, Michael | Independent | Defeated |
Prince Edward Island | Egmont | Russell, Regena | New Democratic Party | Defeated |
Prince Edward Island | Malpeque | Easter, Wayne | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Prince Edward Island | Malpeque | Labchuk, Sharon | The Green Party of Canada | Defeated |
Prince Edward Island | Malpeque | Marshall, George | New Democratic Party | Defeated |
Prince Edward Island | Malpeque | Noble, George | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Abitibi—Baie-James—Nunavik—Eeyou | Caouette, Armand | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Abitibi—Baie-James—Nunavik—Eeyou | Denis, Pierre | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Abitibi—Baie-James—Nunavik—Eeyou | Gagnon, Gilles | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Abitibi—Baie-James—Nunavik—Eeyou | Lévesque, Yvon | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Abitibi—Baie-James—Nunavik—Eeyou | Vaillancourt, Dominique | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Abitibi—Témiscamingue | Carbonneau, Marie-Josée | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Abitibi—Témiscamingue | Lavergne, Charles | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Abitibi—Témiscamingue | Lemay, Marc | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Abitibi—Témiscamingue | Moore, Christine | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Abitibi—Témiscamingue | Rancourt, Patrick | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Ahuntsic | Bakopanos, Eleni | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Ahuntsic | Desrosiers, Caroline | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Ahuntsic | Morin, Etienne | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Ahuntsic | Mourani, Maria | Bloc Québécois | Elected |
Québec | Ahuntsic | Tremblay, Lynette | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Alfred-Pellan | Carrier, Robert | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Alfred-Pellan | Gobé, Jean-Claude | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Alfred-Pellan | Lajoie, Christian | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Alfred-Pellan | Leduc, Martin | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Alfred-Pellan | Raymond, Rosane | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Argenteuil—Papineau—Mirabel | Courville, Suzanne | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Argenteuil—Papineau—Mirabel | Laframboise, Mario | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Argenteuil—Papineau—Mirabel | Liberge, François-Hugues | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Argenteuil—Papineau—Mirabel | Sabourin, Claude | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Argenteuil—Papineau—Mirabel | Senécal, Alain | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Bas-Richelieu—Nicolet—Bécancour | Hélie-Lambert, Marie-Ève | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Bas-Richelieu—Nicolet—Bécancour | Lacroix, Louis | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Bas-Richelieu—Nicolet—Bécancour | Plamondon, Louis | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Bas-Richelieu—Nicolet—Bécancour | Provencher, Ghislaine | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Bas-Richelieu—Nicolet—Bécancour | Roberge Cartier, Marie-Claude | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Beauce | Bernier, Maxime | Conservative Party of Canada | Elected |
Québec | Beauce | Chartier, Cléo | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Beauce | Lussier, Jacques | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Beauce | Moore, Patrice | Bloc Québécois | Defeated |
Québec | Beauce | Roy, Jean-Claude | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Beauharnois—Salaberry | Couturier, David | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Beauharnois—Salaberry | DeBellefeuille, Claude | Bloc Québécois | Elected |
Québec | Beauharnois—Salaberry | Khawand, John | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Beauharnois—Salaberry | Roy, Cynthia | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Beauharnois—Salaberry | Smith, David | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Beauport—Limoilou | Beaudet, Simon-Pierre | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Beauport—Limoilou | Bédard, Jean | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Québec | Beauport—Limoilou | Boucher, Sylvie | Conservative Party of Canada | Elected |
Québec | Beauport—Limoilou | Laprise, Mario | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Beauport—Limoilou | Picard, Yves | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Beauport—Limoilou | Simard, Christian | Bloc Québécois | Defeated |
Québec | Berthier—Maskinongé | André, Guy | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Berthier—Maskinongé | Aubert, Anne-Marie | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Berthier—Maskinongé | Godue, Marie-Claude | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Berthier—Maskinongé | Gratton, Nathalie | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Berthier—Maskinongé | Lafrenière, Serge | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Bourassa | Boucher, François | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Bourassa | Coderre, Denis | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Québec | Bourassa | Martelli, Liberato | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Bourassa | Niziblian, Apraham | Bloc Québécois | Defeated |
Québec | Bourassa | Royer, Geneviève | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Québec | Bourassa | Saykaly, Stefano | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Brome—Missisquoi | Champagne, Michel | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Brome—Missisquoi | Grafftey, Heward | Progressive Canadian Party | Defeated |
Québec | Brome—Missisquoi | Jetté, Josianne | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Brome—Missisquoi | Marler, David | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Brome—Missisquoi | Ouellet, Christian | Bloc Québécois | Elected |
Québec | Brome—Missisquoi | Paradis, Denis | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Brossard—La Prairie | Chouinard, Normand | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Québec | Brossard—La Prairie | Desgroseilliers, François | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Brossard—La Prairie | Khangsar, Tenzin | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Brossard—La Prairie | Lussier, Marcel | Bloc Québécois | Elected |
Québec | Brossard—La Prairie | Nicolas, Robert | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Brossard—La Prairie | Saada, Jacques | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Chambly—Borduas | Adam, Olivier | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Chambly—Borduas | Bouchard, Chantal | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Chambly—Borduas | Bourassa, Yves | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Chambly—Borduas | Dubois, Alain | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Chambly—Borduas | Lessard, Yves | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Charlesbourg—Haute-Saint-Charles | Giguère, Valérie | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Charlesbourg—Haute-Saint-Charles | Marceau, Richard | Bloc Québécois | Defeated |
Québec | Charlesbourg—Haute-Saint-Charles | Martineau, Isabelle | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Charlesbourg—Haute-Saint-Charles | Parsons, Les | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Charlesbourg—Haute-Saint-Charles | Pelletier, Daniel | Independent | Defeated |
Québec | Charlesbourg—Haute-Saint-Charles | Petit, Daniel | Conservative Party of Canada | Elected |
Québec | Châteauguay—Saint-Constant | Freeman, Carole | Bloc Québécois | Elected |
Québec | Châteauguay—Saint-Constant | Ghorayeb, Charles | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Châteauguay—Saint-Constant | Mohammadian, Ehsan | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Châteauguay—Saint-Constant | Rioux, Alain | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Châteauguay—Saint-Constant | Turcot, Rosaire | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Chicoutimi—Le Fjord | Bouchard, Robert | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Chicoutimi—Le Fjord | Boudreault, Alcide | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Chicoutimi—Le Fjord | Dubois, Éric | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Chicoutimi—Le Fjord | Gauthier, Jean-Martin | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Chicoutimi—Le Fjord | Harvey, André | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Compton—Stanstead | Bonsant, France | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Compton—Stanstead | Bürgi, Stéphane | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Compton—Stanstead | Caldwell, Gary | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Compton—Stanstead | Perreault, Gaétan | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Compton—Stanstead | Price, David | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Drummond | Cardinal, Éric | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Drummond | Choquette, François | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Drummond | Milot, Jean-Benjamin | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Drummond | Picard, Pauline | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Drummond | Pineault, Jean-Marie | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Gaspésie—Îles-de-la-Madeleine | Blais, Raynald | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Gaspésie—Îles-de-la-Madeleine | Dauphinais, Sylvie | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Gaspésie—Îles-de-la-Madeleine | Eichenberger, Bob | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Gaspésie—Îles-de-la-Madeleine | Langlais, Gaston | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Gaspésie—Îles-de-la-Madeleine | Lévesque, Mario | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Gatineau | Boivin, Françoise | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Gatineau | Levesque, Anne | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Gatineau | Nadeau, Richard | Bloc Québécois | Elected |
Québec | Gatineau | Robert, Patrick | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Gatineau | Walker, Gail | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Haute-Gaspésie—La Mitis—Matane—Matapédia | Côté, Yvan | Independent | Defeated |
Québec | Haute-Gaspésie—La Mitis—Matane—Matapédia | Desjardins, Sarah | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Haute-Gaspésie—La Mitis—Matane—Matapédia | Drapeau, Rodrigue | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Haute-Gaspésie—La Mitis—Matane—Matapédia | Leclerc, Kim | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Haute-Gaspésie—La Mitis—Matane—Matapédia | Ricard, Stéphane | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Haute-Gaspésie—La Mitis—Matane—Matapédia | Roy, Jean-Yves | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Hochelaga | Bramann, Rolf | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Hochelaga | Castonguay, Audrey | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Hochelaga | Dandenault, Christine | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Québec | Hochelaga | Gagnon, David | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Hochelaga | Harvey, Vicky | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Hochelaga | Longley, Blair | Marijuana Party | Defeated |
Québec | Hochelaga | Ménard, Réal | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Honoré-Mercier | Castonguay, Sylvain | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Honoré-Mercier | Héroux, Hélène | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Québec | Honoré-Mercier | Labelle, Gérard | Bloc Québécois | Defeated |
Québec | Honoré-Mercier | Marino, Angelo M. | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Honoré-Mercier | Pilon , François | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Honoré-Mercier | Rodriguez, Pablo | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Québec | Hull—Aylmer | Charette, Alain | Bloc Québécois | Defeated |
Québec | Hull—Aylmer | Doyle, Christian | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Hull—Aylmer | Girard-Bernier, Gabriel | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Québec | Hull—Aylmer | Laliberté, Pierre | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Hull—Aylmer | Poirier, Gilles | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Hull—Aylmer | Proulx, Marcel | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Québec | Jeanne-Le Ber | Brunelle, Pierre-Olivier | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Jeanne-Le Ber | Frulla, Liza | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Jeanne-Le Ber | Genest, Claude | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Jeanne-Le Ber | McLauchlin, Matthew | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Jeanne-Le Ber | St-Cyr, Thierry | Bloc Québécois | Elected |
Québec | Joliette | Lavallée, Sylvie | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Joliette | Leclerc, Gérard | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Joliette | Léveque, Jean-François | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Joliette | Paquette, Pierre | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Joliette | Trudeau, Jacques | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Jonquière—Alma | Bertrand, Martin | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Jonquière—Alma | Blackburn, Jean-Pierre | Conservative Party of Canada | Elected |
Québec | Jonquière—Alma | Dompierre, Sylvain | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Jonquière—Alma | Gagnon, Sébastien | Bloc Québécois | Defeated |
Québec | Jonquière—Alma | Savard, Gilles | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | La Pointe-de-l'Île | Dominique, Marie-Migniaud | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | La Pointe-de-l'Île | Lalonde, Francine | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | La Pointe-de-l'Île | Prévost, Christian | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | La Pointe-de-l'Île | Rankin, Benjamin | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | La Pointe-de-l'Île | Tremblay, Nicolas | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Lac-Saint-Louis | Graham, Peter | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Lac-Saint-Louis | Guertin, Anne-Marie | Bloc Québécois | Defeated |
Québec | Lac-Saint-Louis | Paine, Andrea | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Lac-Saint-Louis | Quinn, Daniel | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Lac-Saint-Louis | Scarpaleggia, Francis | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Québec | LaSalle—Émard | Bastien, Georges-Alexandre | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | LaSalle—Émard | Bédard, Jean-Paul | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Québec | LaSalle—Émard | Bellemare, Serge | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | LaSalle—Émard | Chiu, May | Bloc Québécois | Defeated |
Québec | LaSalle—Émard | Johnson, Russ | New Democratic Party | Defeated |
Québec | LaSalle—Émard | Lebleu, Jean-Philippe | Independent | Defeated |
Québec | LaSalle—Émard | Martin, Paul | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Québec | Laurentides—Labelle | Auclair, Rose-Aimée | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Laurentides—Labelle | Beauregard, Jean-Serge | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Laurentides—Labelle | Deschamps, Johanne | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Laurentides—Labelle | Fortin, Jean-Pierre | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Laurentides—Labelle | Savignac, Richard | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Laurier—Sainte-Marie | Boutet, Ginette | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Québec | Laurier—Sainte-Marie | De Sousa, Carlos | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Laurier—Sainte-Marie | Duceppe, Gilles | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Laurier—Sainte-Marie | Grégoire, François | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Laurier—Sainte-Marie | Leduc, Jocelyne | Independent | Defeated |
Québec | Laurier—Sainte-Marie | Perceval-Maxwell, Dylan | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Laurier—Sainte-Marie | Ruiz, Evelyn | Communist Party of Canada | Defeated |
Québec | Laurier—Sainte-Marie | Tang, Soeung | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Laurier—Sainte-Marie | Tanguay, Nicky | Marijuana Party | Defeated |
Québec | Laval | Beauchamp, Benoît | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Laval | Demers, Nicole | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Laval | Haddad, Alia | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Laval | Mari, Philippe | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Laval | Migliozzi, Emilio | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Laval—Les Îles | Folco, Raymonde | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Québec | Laval—Les Îles | Giguère, Alain | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Laval—Les Îles | Hamidi, Qais | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Laval—Les Îles | Kouretas, Theodore | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Laval—Les Îles | Pichette, Christiane | Bloc Québécois | Defeated |
Québec | Laval—Les Îles | Tsakanikas, Polyvios | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Québec | Lévis—Bellechasse | Baril, Shirley | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Lévis—Bellechasse | Blaney, Steven | Conservative Party of Canada | Elected |
Québec | Lévis—Bellechasse | Boucher, Eric | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Lévis—Bellechasse | Cadrin, Normand | Independent | Defeated |
Québec | Lévis—Bellechasse | Castonguay, Mathieu | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Lévis—Bellechasse | Lapierre, Réal | Bloc Québécois | Defeated |
Québec | Longueuil—Pierre-Boucher | Diawara, Lancine | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Longueuil—Pierre-Boucher | Fiset, David | Marijuana Party | Defeated |
Québec | Longueuil—Pierre-Boucher | Haese, Philippe | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Longueuil—Pierre-Boucher | Legris, Sébastien | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Longueuil—Pierre-Boucher | Sommerfeld, Adam | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Longueuil—Pierre-Boucher | St-Hilaire, Caroline | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Lotbinière—Chutes-de-la-Chaudière | Côté, Raymond | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Lotbinière—Chutes-de-la-Chaudière | Desrochers, Odina | Bloc Québécois | Defeated |
Québec | Lotbinière—Chutes-de-la-Chaudière | Gourde, Jacques | Conservative Party of Canada | Elected |
Québec | Lotbinière—Chutes-de-la-Chaudière | Paradis, Eric | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Lotbinière—Chutes-de-la-Chaudière | Picknell, Shirley | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Louis-Hébert | Blanchette, Denis | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Louis-Hébert | Clavet, Roger | Bloc Québécois | Defeated |
Québec | Louis-Hébert | Fortin, Francis | Independent | Defeated |
Québec | Louis-Hébert | Harvey, Luc | Conservative Party of Canada | Elected |
Québec | Louis-Hébert | Hudon, Robert | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Louis-Hébert | Jetchick, Stefan | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Québec | Louis-Hébert | Scherrer, Hélène | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Louis-Hébert | Têtu, Frédérick | Independent | Defeated |
Québec | Louis-Saint-Laurent | Cleary, Bernard | Bloc Québécois | Defeated |
Québec | Louis-Saint-Laurent | Donnelly, Robert | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Louis-Saint-Laurent | Gravelle, Lucien | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Louis-Saint-Laurent | Gros-Louis, Isa | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Louis-Saint-Laurent | Légaré, Christian | Independent | Defeated |
Québec | Louis-Saint-Laurent | Verner, Josée | Conservative Party of Canada | Elected |
Québec | Manicouagan | Asselin, Gérard | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Manicouagan | Ducasse, Pierre | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Manicouagan | Gélineau, Jacques | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Manicouagan | Jones, Randy | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Manicouagan | Paradis, Pierre | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Manicouagan | Vivier, Eric | Independent | Defeated |
Québec | Marc-Aurèle-Fortin | Bissonnette, Lise | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Marc-Aurèle-Fortin | Duplantis, Martin | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Marc-Aurèle-Fortin | Gagné, Renée | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Marc-Aurèle-Fortin | Ménard, Serge | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Marc-Aurèle-Fortin | Moreau, Claude | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Mégantic—L'Érable | Boulianne, Marc | Bloc Québécois | Defeated |
Québec | Mégantic—L'Érable | Corriveau, Yvan | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Mégantic—L'Érable | Hamel, Jean François | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Mégantic—L'Érable | Paradis, Christian | Conservative Party of Canada | Elected |
Québec | Mégantic—L'Érable | Tremblay, Isabelle | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Montcalm | Fortin, Luc | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Montcalm | Gaudet, Roger | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Montcalm | Gorchinsky, Wendy | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Montcalm | Leclerc, Nancy | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Montcalm | Paulette, Michel | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Montmagny—L'Islet—Kamouraska—Rivière-du-Loup | Crête, Paul | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Montmagny—L'Islet—Kamouraska—Rivière-du-Loup | Leblanc, Myriam | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Montmagny—L'Islet—Kamouraska—Rivière-du-Loup | Lemay, Serge | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Montmagny—L'Islet—Kamouraska—Rivière-du-Loup | Nadeau, Daniel | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Montmagny—L'Islet—Kamouraska—Rivière-du-Loup | Vachon, Lise | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Montmorency—Charlevoix—Haute-Côte-Nord | Cauchon, Martin | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Montmorency—Charlevoix—Haute-Côte-Nord | Gauthier, Robert | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Montmorency—Charlevoix—Haute-Côte-Nord | Guimond, Michel | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Montmorency—Charlevoix—Haute-Côte-Nord | Jourdain, Yves | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Montmorency—Charlevoix—Haute-Côte-Nord | Laberge, Yves | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Mount Royal | Cotler, Irwin | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Québec | Mount Royal | Drabkin, Neil | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Mount Royal | Dussault, Guillaume | Bloc Québécois | Defeated |
Québec | Mount Royal | Johnston, Diane | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Québec | Mount Royal | Pichereau, Damien | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Mount Royal | Thibodeau, Nicolas | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Notre-Dame-de-Grâce—Lachine | Deslauriers, Peter | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Notre-Dame-de-Grâce—Lachine | Hoffman, Rachel | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Québec | Notre-Dame-de-Grâce—Lachine | Jennings, Marlene | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Québec | Notre-Dame-de-Grâce—Lachine | Lambert, Alexandre | Bloc Québécois | Defeated |
Québec | Notre-Dame-de-Grâce—Lachine | MacKenzie, Allen | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Notre-Dame-de-Grâce—Lachine | Sévigny, Pierre-Albert | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Notre-Dame-de-Grâce—Lachine | Wertheimer, Earl | Libertarian Party of Canada | Defeated |
Québec | Outremont | Denis, Eric | Independent | Defeated |
Québec | Outremont | Fournier, Daniel | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Outremont | Lacombe, Yan | Independent | Defeated |
Québec | Outremont | Lapierre, Jean | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Québec | Outremont | Lauzon, Léo-Paul | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Outremont | Léonard, Jacques | Bloc Québécois | Defeated |
Québec | Outremont | Millette, Régent | Independent | Defeated |
Québec | Outremont | Paynter, Philip | Progressive Canadian Party | Defeated |
Québec | Outremont | Pilon, François | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Outremont | Rochon, Xavier | Independent | Defeated |
Québec | Outremont | Sullivan, Linda | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Québec | Papineau | Baig, Mahmood-Raza | Canadian Action Party | Defeated |
Québec | Papineau | Barbot, Vivian | Bloc Québécois | Elected |
Québec | Papineau | Hasbani, Marc | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Papineau | Macrisopoulos, Peter | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Québec | Papineau | Pettigrew, Pierre | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Papineau | Sarker, Mustaque | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Papineau | Verenka, Louis-Philippe | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Pierrefonds—Dollard | Colly, Garnet | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Québec | Pierrefonds—Dollard | Martel, Denis | Bloc Québécois | Defeated |
Québec | Pierrefonds—Dollard | Patry, Bernard | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Québec | Pierrefonds—Dollard | Rae, Don | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Pierrefonds—Dollard | Siddiqui, Shameem | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Pierrefonds—Dollard | Williams, Leo | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Pontiac | Brault, Céline | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Pontiac | Cannon, Lawrence | Conservative Party of Canada | Elected |
Québec | Pontiac | Émond Lapointe, Christine | Bloc Québécois | Defeated |
Québec | Pontiac | Garahan, Moe | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Pontiac | Legros, Benoit | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Québec | Pontiac | Smith, David | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Portneuf—Jacques-Cartier | Arthur, André | Independent | Elected |
Québec | Portneuf—Jacques-Cartier | Beaulieu, Jérôme | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Portneuf—Jacques-Cartier | Bruce, Howard | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Portneuf—Jacques-Cartier | Côté, Guy | Bloc Québécois | Defeated |
Québec | Portneuf—Jacques-Cartier | Fiset, Jean-Marie | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Portneuf—Jacques-Cartier | Landry, Gilles | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Québec | Aubut, Dan | Independent | Defeated |
Québec | Québec | Bedard, Francis | Libertarian Party of Canada | Defeated |
Québec | Québec | Boisvert, Frédérik | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Québec | Bonaventure, Yonnel | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Québec | Drolet, Caroline | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Québec | Gagnon, Christiane | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Québec | Lessard, Michaël | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Québec | Raymond-Labrie, Alexandre | Progressive Canadian Party | Defeated |
Québec | Repentigny | Bellemare, Réjean | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Repentigny | Forest, Josyanne | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Repentigny | Jastrzebski, Adam | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Repentigny | Lafortune, Claude | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Repentigny | Sauvageau, Benoît | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Richmond—Arthabaska | Bellavance, André | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Richmond—Arthabaska | Busque, Laurier | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Richmond—Arthabaska | Landry, Jean | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Richmond—Arthabaska | Maguire, Isabelle | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Richmond—Arthabaska | Mercier, Louis | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Rimouski-Neigette—Témiscouata—Les Basques | Bédard, François | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Rimouski-Neigette—Témiscouata—Les Basques | Caron, Guy | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Rimouski-Neigette—Témiscouata—Les Basques | Picard, Roger | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Rimouski-Neigette—Témiscouata—Les Basques | Thibault, Louise | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Rimouski-Neigette—Témiscouata—Les Basques | Tremblay, Michel | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Rivière-des-Mille-Îles | Bédard, Marie | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Rivière-des-Mille-Îles | Chartrand, Francis | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Rivière-des-Mille-Îles | Frégeau, Robert | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Rivière-des-Mille-Îles | Gauthier, Érick | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Rivière-des-Mille-Îles | Perron, Gilles-A. | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Rivière-du-Nord | Albert, Pierre | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Rivière-du-Nord | Bernier, Simon | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Rivière-du-Nord | Genet, Maude | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Rivière-du-Nord | Guay, Monique | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Rivière-du-Nord | Guénette, Yannick | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Roberval—Lac-Saint-Jean | Chiasson, Luc | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Roberval—Lac-Saint-Jean | Gauthier, Michel | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Roberval—Lac-Saint-Jean | Girard, Sébastien | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Roberval—Lac-Saint-Jean | Lavoie, Ghislain | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Roberval—Lac-Saint-Jean | Privé, François | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Rosemont—La Petite-Patrie | Bigras, Bernard | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Rosemont—La Petite-Patrie | Gadoury, Marc-André | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Rosemont—La Petite-Patrie | Harvey, Suzanne | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Rosemont—La Petite-Patrie | Reeves, Chantal | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Rosemont—La Petite-Patrie | Sauvé, Michel | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Rosemont—La Petite-Patrie | St-Onge, Hugô | Marijuana Party | Defeated |
Québec | Saint-Bruno—Saint-Hubert | Gaudet, Jules | Independent | Defeated |
Québec | Saint-Bruno—Saint-Hubert | Henretta, Marie | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Saint-Bruno—Saint-Hubert | Joseph, Kerline | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Saint-Bruno—Saint-Hubert | Lavallée, Carole | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Saint-Bruno—Saint-Hubert | Papin, Elisabeth | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Saint-Bruno—Saint-Hubert | Waldteufel, Nicolas | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Saint-Hyacinthe—Bagot | Chevrier, Joëlle | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Saint-Hyacinthe—Bagot | Deschênes, Stéphane | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Saint-Hyacinthe—Bagot | Guilhaumon, Huguette | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Saint-Hyacinthe—Bagot | Loubier, Yvan | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Saint-Hyacinthe—Bagot | Tétreault, Jacques | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Saint-Jean | Akoury, Maro | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Saint-Jean | Bachand, Claude | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Saint-Jean | Bisaillon, Véronique | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Saint-Jean | Lanciault, Mathieu-Gilles | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Saint-Jean | Lévesque, Francis | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Saint-Lambert | Clune, Patrick | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Saint-Lambert | Fournier, Normand | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Saint-Lambert | Garcia, Ronaldo | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Saint-Lambert | Hermans, Jean-Jacques | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Saint-Lambert | Kotto, Maka | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Saint-Lambert | Ziadé, Sonia | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Saint-Laurent—Cartierville | Alam, Ishrat | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Saint-Laurent—Cartierville | Deschamps, Fernand | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Québec | Saint-Laurent—Cartierville | Dion, Stéphane | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Québec | Saint-Laurent—Cartierville | Elder, Liz | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Saint-Laurent—Cartierville | Fayad, William | Bloc Québécois | Defeated |
Québec | Saint-Laurent—Cartierville | Mercier, Gilles | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Saint-Léonard—Saint-Michel | Charlemagne, Justine | Bloc Québécois | Defeated |
Québec | Saint-Léonard—Saint-Michel | Chénier, Stéphane | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Québec | Saint-Léonard—Saint-Michel | Colella, Laura | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Saint-Léonard—Saint-Michel | Pacetti, Massimo | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Québec | Saint-Léonard—Saint-Michel | Parant, Pierre-Louis | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Saint-Léonard—Saint-Michel | Pingiotti, Ercolano | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Saint-Maurice—Champlain | Audette, Pierre | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Saint-Maurice—Champlain | Laforest, Jean-Yves | Bloc Québécois | Elected |
Québec | Saint-Maurice—Champlain | Larocque, Claude | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Saint-Maurice—Champlain | Toupin, Martial | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Saint-Maurice—Champlain | Whissell, Lucille | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Shefford | Brière, Francine | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Shefford | Lambert, Jean | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Shefford | Maundcote, Paula | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Shefford | St-Jacques, Diane | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Shefford | Vincent, Robert | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Sherbrooke | Cardin, Serge | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Sherbrooke | Laroche-Martel, Claudia | Independent | Defeated |
Québec | Sherbrooke | Nadeau, Marc | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Sherbrooke | Plaisance, Martin | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Sherbrooke | Pouliot, Robert | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Sherbrooke | Quirion, Michel | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Terrebonne—Blainville | Bourgeois, Diane | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Terrebonne—Blainville | Drapeau, Martin | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Terrebonne—Blainville | Le Clair, Michel | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Terrebonne—Blainville | Lebel, Daniel | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Terrebonne—Blainville | Thériault, Maxime | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Trois-Rivières | Boivin, Geneviève | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Trois-Rivières | Brunelle, Paule | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Trois-Rivières | Girard, Martine | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Trois-Rivières | Giroux, Paul | Marijuana Party | Defeated |
Québec | Trois-Rivières | Lavoie, Linda | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Trois-Rivières | Ménard, Luc | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Vaudreuil-Soulanges | Bourgon, Stéphane | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Vaudreuil-Soulanges | Faille, Meili | Bloc Québécois | Re-elected |
Québec | Vaudreuil-Soulanges | Garneau, Marc | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Vaudreuil-Soulanges | Markgraf, Bert | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Vaudreuil-Soulanges | Pariseau-Legault, Pierre | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Verchères—Les Patriotes | Danis, Carl | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Verchères—Les Patriotes | Malo, Luc | Bloc Québécois | Elected |
Québec | Verchères—Les Patriotes | Racicot, Jean-Félix | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Verchères—Les Patriotes | Vallée, Simon | New Democratic Party | Defeated |
Québec | Verchères—Les Patriotes | Woods, Alanna | Liberal Party of Canada | Defeated |
Québec | Westmount—Ville-Marie | Fréchette, Sophie | Bloc Québécois | Defeated |
Québec | Westmount—Ville-Marie | Lachapelle, Serge | Marxist-Leninist Party of Canada | Defeated |
Québec | Westmount—Ville-Marie | O'Sullivan, Louise | Conservative Party of Canada | Defeated |
Québec | Westmount—Ville-Marie | Robillard, Lucienne | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Québec | Westmount—Ville-Marie | Sabourin, Julie | The Green Party of Canada | Defeated |
Québec | Westmount—Ville-Marie | Sloan, Bill | Communist Party of Canada | Defeated |
Québec | Westmount—Ville-Marie | Steedman, Eric | New Democratic Party | Defeated |
Saskatchewan | Battlefords—Lloydminster | Kratchmer, Norbert | The Green Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Battlefords—Lloydminster | LaPlante, Dominic | Liberal Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Battlefords—Lloydminster | Pankiw, Jim | No Affiliation | Defeated |
Saskatchewan | Battlefords—Lloydminster | Ritz, Gerry | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Saskatchewan | Battlefords—Lloydminster | Stephan, Harold | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Battlefords—Lloydminster | Wyatt, Elgin | New Democratic Party | Defeated |
Saskatchewan | Blackstrap | Barron, Herta | Liberal Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Blackstrap | Fornssler, Mike | The Green Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Blackstrap | Kossick, Don | New Democratic Party | Defeated |
Saskatchewan | Blackstrap | Kristtorn, Sonje | Communist Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Blackstrap | Krozser, D.-Jay | Independent | Defeated |
Saskatchewan | Blackstrap | Yelich, Lynne | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Saskatchewan | Cypress Hills—Grasslands | Anderson, David | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Saskatchewan | Cypress Hills—Grasslands | Caton, Bill | Liberal Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Cypress Hills—Grasslands | Eason, Mike | New Democratic Party | Defeated |
Saskatchewan | Cypress Hills—Grasslands | Knorr, Amanda | The Green Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Desnethé—Missinippi—Churchill River | Harrison, Jeremy | Conservative Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Desnethé—Missinippi—Churchill River | Jackson, Anita | New Democratic Party | Defeated |
Saskatchewan | Desnethé—Missinippi—Churchill River | McDonald, John | The Green Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Desnethé—Missinippi—Churchill River | Merasty, Gary | Liberal Party of Canada | Elected |
Saskatchewan | Palliser | Batters, Dave | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Saskatchewan | Palliser | Dusel, Jo-Anne | New Democratic Party | Defeated |
Saskatchewan | Palliser | Fogal, Marcia | Canadian Action Party | Defeated |
Saskatchewan | Palliser | Shasko, Larissa | The Green Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Palliser | Williams, John | Liberal Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Prince Albert | Fitzpatrick, Brian | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Saskatchewan | Prince Albert | Jahn, Patrick | Liberal Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Prince Albert | Mushinski, Valerie | New Democratic Party | Defeated |
Saskatchewan | Prince Albert | Zepp, Larry | The Green Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Regina—Lumsden—Lake Centre | Anderson, Gary | Liberal Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Regina—Lumsden—Lake Centre | Kovatch, Moe | New Democratic Party | Defeated |
Saskatchewan | Regina—Lumsden—Lake Centre | Lukiwski, Tom | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Saskatchewan | Regina—Lumsden—Lake Centre | Sorochan, Bill | The Green Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Regina—Qu'Appelle | Dolter, Brett | The Green Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Regina—Qu'Appelle | Herle, Allyce | Liberal Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Regina—Qu'Appelle | Nystrom, Lorne | New Democratic Party | Defeated |
Saskatchewan | Regina—Qu'Appelle | Scheer, Andrew | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Saskatchewan | Saskatoon—Humboldt | Jones, Mike | The Green Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Saskatoon—Humboldt | Mason, Andrew | New Democratic Party | Defeated |
Saskatchewan | Saskatoon—Humboldt | Nyborg, Tim | Independent | Defeated |
Saskatchewan | Saskatoon—Humboldt | Stroh, Peter | Liberal Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Saskatoon—Humboldt | Trost, Bradley | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Saskatchewan | Saskatoon—Rosetown—Biggar | Barsky, Rick | The Green Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Saskatoon—Rosetown—Biggar | Bourassa, Marcel | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Saskatoon—Rosetown—Biggar | Luczka, Myron | Liberal Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Saskatoon—Rosetown—Biggar | Skelton, Carol | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Saskatchewan | Saskatoon—Rosetown—Biggar | Wiebe, Nettie | New Democratic Party | Defeated |
Saskatchewan | Saskatoon—Wanuskewin | Axworthy, Chris | Liberal Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Saskatoon—Wanuskewin | Cameron, Don | The Green Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Saskatoon—Wanuskewin | Maddin, Jim | New Democratic Party | Defeated |
Saskatchewan | Saskatoon—Wanuskewin | Sanders, Dale | Christian Heritage Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Saskatoon—Wanuskewin | Vellacott, Maurice | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Saskatchewan | Souris—Moose Mountain | Haukeness, Michael | New Democratic Party | Defeated |
Saskatchewan | Souris—Moose Mountain | Komarnicki, Ed | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Saskatchewan | Souris—Moose Mountain | McKague, Lonny | Liberal Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Souris—Moose Mountain | Smith, Matthew | The Green Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Wascana | Farquhar, Brad | Conservative Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Wascana | Goodale, Ralph | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Saskatchewan | Wascana | Taylor, Nigel | The Green Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Wascana | Yum, Helen | New Democratic Party | Defeated |
Saskatchewan | Yorkton—Melville | Barabonoff, Carl | Independent | Defeated |
Saskatchewan | Yorkton—Melville | Breitkreuz, Garry | Conservative Party of Canada | Re-elected |
Saskatchewan | Yorkton—Melville | Cushman, Mervin | Liberal Party of Canada | Defeated |
Saskatchewan | Yorkton—Melville | Dennison, Jason | New Democratic Party | Defeated |
Saskatchewan | Yorkton—Melville | Neu, Keith | The Green Party of Canada | Defeated |
Yukon | Yukon | Bagnell, Larry | Liberal Party of Canada | Re-elected |
Yukon | Yukon | Boyde, Pam | New Democratic Party | Defeated |
Yukon | Yukon | Greetham, Sue | Conservative Party of Canada | Defeated |
Yukon | Yukon | LeBlond, Philippe | The Green Party of Canada | Defeated |
|
|
|
|
|
|
Please note that information such as "roles" and "elections" for individuals who were
Members of previous Parliaments is available from the 36th Parliament (i.e. September 1997) on.
For information about those who were Members prior to 1997, please consult Members of the
House of Commons Historical Information.
|
|