|
|
Research Grants Selection Committees
Name of new members appointed this
year appears in bold. |
* Member until 2008. |
** Committee incomplete. |
3 – Plant
Biology and Food Science |
Group Chairs |
Carole Beaulieu |
Université de Sherbrooke (2009) |
William Milsom |
University of British Columbia (2009) |
Chair |
Robert Ireland |
Mount Allison University (2007) |
Members |
Federica Brandizzi |
University of Saskatchewan (2009) |
Neil Emery |
Trent University (2007) |
Lawrence Flanagan |
University of
Lethbridge (2008) |
Patrick Gulick |
Concordia University (2009) |
Christian Lacroix |
University of Prince Edward Island (2009) |
Elizabeth Lee |
University of Guelph (2008) |
Christopher Lucarotti |
Atlantic Forestry Centre, NRCan,
NB (2007) |
Hugues Massicotte |
Northern British Columbia University (2009) |
Daniel Matton |
Université de Montréal
(2007) |
Dave Oomah |
Pacific Agri-Food Research Centre, AAFC, BC (2009) |
Jocelyn Ozga |
University of Alberta (2009) |
Heidi Schraft |
Lakehead University (2008) |
Program
Officer |
David Marchand |
NSERC |
12 – Psychology: Brain,
Behaviour and Cognitive Science |
Group Chairs |
Carole Beaulieu |
Université de Sherbrooke (2009) |
William Milsom |
University of British Columbia (2009) |
Chair |
Richard Dyck |
University of Calgary (2007) |
Members |
Michel Cabanac |
Université Laval (2009) |
John Connolly |
Dalhousie University (2008) |
Meredyth Daneman |
University of Toronto (2009) |
Peter Dixon |
University of
Alberta (2007) |
Henry Markovits |
Université
du Québec à Montréal (2008) |
Claude Messier |
University of Ottawa (2008) |
Caroline Palmer |
McGill University (2007) |
Robert Rauschenberger |
Siemens Corporate Research, NJ (2009) |
Deborah Saucier |
University of Lethbridge (2009) |
Carlyle Smith |
Trent University (2007) |
Daniel Voyer |
University of New Brunswick
(2008) |
Hugh Wilson |
York University (2008) |
Program
Officer |
Paule Boulanger |
NSERC |
32 – Cell Biology |
Group Chairs |
Carole Beaulieu |
Université de Sherbrooke (2009) |
William Milsom |
University of British Columbia (2009) |
Chair |
Gregory Kelly |
University of Western Ontario (2007) |
Members |
Christian Baron |
McMaster University
(2007) |
Ryszard Brzezinski |
Université de
Sherbrooke (2007) |
David Byers |
Dalhousie University
(2007) |
Imogen Coe |
York University (2009) |
Eric Gauthier |
Laurentian University (2008) |
Volker Gerdts |
University of Saskatchewan (2009) |
Costas Karatzas |
Consultant, QC (2009) |
Judith Kornblatt |
Concordia University
(2008) |
Katharine Magor |
University of Alberta (2008) |
William Mohn |
University of British Columbia (2009) |
Jurgen Sygusch |
Université
de Montréal (2008) |
Vance Trudeau |
University of Ottawa (2007) |
Donald Welsh |
University of
Calgary (2008) |
Program
Officer |
Anusha Balachandran |
NSERC |
33 – Molecular and
Developmental Genetics |
Group Chairs |
Carole Beaulieu |
Université de Sherbrooke (2009) |
William Milsom |
University of British Columbia (2009) |
Chair |
Nicholas Ovsenek |
University of Saskatchewan (2007) |
Members |
Hugh Brock |
University of
British Columbia (2008) |
Denise Clark |
University of New Brunswick
(2007) |
Melanie Dobson |
Dalhousie University (2009) |
Michael Hynes |
University of Calgary (2009) |
Brian Kennedy |
Merck Frosst Canada Ltd, QC (2007) |
Peter Krell |
University of Guelph (2008) |
Vett Lloyd |
Mount Allison University (2009) |
Bernard Turcotte |
Royal Victoria
Hospital, QC (2008) |
Richard Villemur |
INRS-Institut Armand-Frappier, QC (2008) |
Program
Officer |
Paule Boulanger |
NSERC |
1011 – Integrative
Animal Biology |
Group Chairs |
Carole Beaulieu |
Université de Sherbrooke (2009) |
William Milsom |
University of British Columbia (2009) |
Chairs |
Gregg Adams |
University of Saskatchewan (2007) |
Patricia Wright |
University of Guelph (2007) |
Members |
Janice Bailey |
Université Laval (2009) |
Ranjana Bird |
University of Waterloo (2008) |
Pierre Blier |
Université du Québec à Rimouski (2009) |
Leslie Buck |
University of
Toronto (2008) |
Warren Burggren |
University of North Texas, TX (2009) |
Christian Casanova |
Université
de Montréal (2008) |
John Philip Chang |
University of
Alberta (2008) |
Norbert Haunerland |
Simon Fraser University (2008) |
David Hood |
York University (2008) |
James House |
University of
Manitoba (2008) |
Deborah MacLatchy |
University of New Brunswick (2007) |
Jacques Matte |
Dairy and Swine Research and Development Centre, AAFC, QC (2008) |
Dorothy Paul |
University of
Victoria (2007) |
Gerald Pollack |
McGill University (2009) |
Stephen Scott |
Queen's University (2009) |
Igor Timofeev |
Centre de recherche Université Laval
Robert-Giffard, QC (2009) |
Christopher Wood |
McMaster University
(2007) |
William Woodward |
University of Guelph (2009) |
Zhaoming Xu |
University of British Columbia (2009) |
Program
Officers |
Anusha Balachandran |
NSERC |
David Marchand |
NSERC |
4 – Chemical and Metallurgical
Engineering |
Group Chairs |
Michael Lipsett |
University of Alberta (2009) |
Laurier Schramm |
Saskatchewan Research
Council, SK (2007) |
Chair |
Michael Lee |
Dalhousie University (2007) |
Members |
Leo Behie |
University of
Calgary (2008) |
Stephen Corbin |
University of Waterloo (2008) |
Ajay Dalai |
University of Saskatchewan (2009) |
John Dealy |
McGill University (2007) |
Johanne Denault |
Industrial Materials
Institute, NRC, QC (2008) |
Mark Gallerneault |
Novelis Inc., ON (2008) |
Eddy Isaacs |
Alberta Energy Research Institute, AB (2009) |
Joseph Kish |
Pulp and Paper Research Institute,
BC (2008) |
Gaétan Laroche |
Université Laval (2009) |
Jim Lim |
University of British Columbia (2007) |
Michel Perrier |
École Polytechnique de Montréal (2009) |
John Wood |
Info-Wood Inc., QC (2009) |
Program
Officer |
Linda Prystay |
NSERC |
6 – Civil Engineering |
Group Chairs |
Michael Lipsett |
University of Alberta (2009) |
Laurier Schramm |
Saskatchewan Research Council, SK (2007) |
Chair |
Graham Gagnon |
Dalhousie University
(2007) |
Members |
Yvan Bédard |
Université Laval
(2007) |
Alan Clayton |
University of Manitoba (2009) |
Yves Comeau |
École Polytechnique (2009) |
Ion
Corbu |
Corbu Consulting
Inc., ON (2008) |
Louis Crépeau |
Teknika HBA, QC (2009) |
Anik Delagrave |
Lafarge Canada Inc.,
QC (2007) |
Guy Felio |
Infrastructure Canada,
ON (2006) |
Deborah Goodings |
University of
Maryland (2008) |
Hanping Hong |
University of Western Ontario (2009) |
Michel Julien |
Golder Associates Ltd,
QC (2007) |
Alan Russell |
University of
British Columbia (2008) |
Peter Steffler |
University
of Alberta (2007) |
Arun Valsangkar |
University of New Brunswick (2009) |
Program
Officer |
Lise Désabrais |
NSERC |
1053 – Mechanical Engineering – A |
Group Chairs |
Michael Lipsett |
University of Alberta (2009) |
Laurier Schramm |
Saskatchewan Research
Council, SK (2007) |
President |
James Johnson |
University of Western Ontario (2007) |
Members |
Bruce Leonard Digney |
Defence R&D Canada – Suffield, National Defense, AB (2009) |
Neil Duncan |
University of Calgary (2009) |
Ted Hubbard |
Dalhousie University (2008) |
Jack Jeswiet |
Queen's University (2009) |
Andrew Johnston |
Institute for Aerospace Research,
NRC, ON (2008) |
Nicolas Pouliot |
Institut de recherche d'Hydro-Québec, QC (2009) |
Toan Vu-Khanh |
École de technologie supérieure (2009) |
Jean Zu |
University of Toronto (2007) |
Program
Officer |
Lise Désabrais |
NSERC |
1054 – Mechanical Engineering – B |
Group Chairs |
Michael Lipsett |
University of Alberta (2009) |
Laurier Schramm |
Saskatchewan Research
Council, SK (2007) |
President |
Vacant |
|
Members |
Luc Bauwens |
University of Calgary (2007) |
Donald Bergstrom |
University of Saskatchewan (2009) |
Ian Fejtek |
Bombardier Aerospace, ON
(2008) |
André Garon |
École Polytechnique de Montréal (2009) |
Jean-François Hétu |
Industrial Materials Institute,
NRC, QC (2008) |
Sophie
Hosatte-Ducassy |
Natural Resources Canada, CANMET, QC (2009) |
Gregor Naterer |
Ontario Institute of Technology (2009) |
Bernard Panneton |
Horticulture Research and
Development Centre, AAFC, QC (2008) |
Antonio Sousa |
University of New Brunswick (2007) |
Program
Officer |
Lise Désabrais |
NSERC |
20 – Industrial Engineering |
Group Chairs |
Michael Lipsett |
University of Alberta (2009) |
Laurier Schramm |
Saskatchewan Research Council, SK (2007) |
Chair |
Elizabeth Jewkes |
University of Waterloo
(2007) |
Members |
Deborah Fels |
Ryerson University
(2008) |
Michel Gendreau |
Université de Montréal (2009) |
Julia Higle |
Ohio State University, OH (2007) |
Pierre Lefrançois |
Université du Québec
(2007) |
John Nelson |
University of British Columbia (2009) |
Uday Venkatadri |
Dalhousie University (2008) |
Lihui Wang |
Integrated Manufacturing Technologies
Institute, NRC, ON (2007) |
Program
Officer |
Beth Scarlett |
NSERC |
334 – Communications,
Computers and Components Engineering |
Group Chairs |
Michael Lipsett |
University of Alberta (2009) |
Laurier Schramm |
Saskatchewan Research Council, SK
(2007) |
Chair |
Jamal Deen |
McMaster University (2007) |
Members |
Majid Ahmadi |
University of Windsor (2007) |
Christine Chan |
University of Regina (2009) |
Michel Albert Duguay |
Université Laval (2007) |
Mourad El-Gamal |
McGill University (2009) |
François Gagnon |
École de technologie supérieure, QC (2009) |
Charles-Antoine
Gauthier |
Institute for Information Technology, NRC, ON (2008) |
Colin Looi |
Intel Corporation,
OR (2008) |
James McMullin |
University of Alberta (2009) |
Weihua Zhuang |
University of Waterloo
(2007) |
Program
Officer |
Linda Prystay |
NSERC |
335 – Electromagnetics
and Electrical Systems Engineering |
Group Chairs |
Michael Lipsett |
University of Alberta (2009) |
Laurier Schramm |
Saskatchewan Research Council, SK (2007) |
Chair |
Pierre Berini |
University of
Ottawa (2008) |
Members |
George Eleftheriades |
University of Toronto (2008) |
Kevin Englehart |
University of New Brunswick
(2008) |
Ioni Fernando |
Manitoba Hydro (2008) |
Jin Jiang |
University of Western Ontario (2007) |
François Michaud |
Université de Sherbrooke (2007) |
Marielle Mokhtari |
Defence R&D
Canada – Valcartier, DND, QC (2008) |
Noel Schulz |
Mississippi State University,
MS (2008) |
Vijay Sood |
Institut de recherche d'Hydro-Québec
(2007) |
Program
Officer |
Beth Scarlett |
NSERC |
Environmental Sciences and Interdisciplinary |
8 – Solid Earth Sciences |
Group Chair |
Warwick Vincent |
Université Laval (2008) |
Chair |
Donna Kirkwood |
Université Laval (2007) |
Members |
Melvyn Best |
BEMEX Consulting International, BC (2008) |
Cathy Busby |
University of California, CA (2009) |
Paul
Copper |
Laurentian University
(2008) |
David Corrigan |
NRCan, ON (2009) |
Frank Fueten |
Brock University (2007) |
James Mortensen |
University of British Columbia (2007) |
Brendan Murphy |
St. Francis Xavier University (2008) |
Iain Samson |
University of Windsor (2007) |
Edward Sawyer |
Université
du Québec à Chicoutimi (2008) |
Douglas Schmitt |
University of
Alberta (2008) |
Program
Officer |
Kenn Rankine |
NSERC |
9 – Environmental Earth
Sciences |
Group Chair |
Warwick Vincent |
Université Laval (2008) |
Co-chairs |
John Clague |
Simon Fraser University (2007) |
Marianne Douglas |
University of Alberta (2007) |
Members |
David Blowes |
University of
Waterloo (2008) |
James (Jim) Christian |
Canadian Centre for Climate Modelling and Analysis, EC, BC (2009) |
Michael Church |
University of British Columbia (2008) |
François Courchesne |
Université de Montréal (2009) |
Robert Gordon |
Nova Scotia Agricultural College (2009) |
René
Lefebvre |
Centre Eau,
Terre et Environnement, INRS, QC (2008) |
Cheryl
McKenna Neuman |
Trent University
(2008) |
William Miller |
University of Georgia, GA (2007) |
Lisa Ann Miller |
Institute of Ocean Sciences,
DFO, BC (2008) |
Alain Royer |
Université de Sherbrooke (2009) |
Peter Allan Taylor |
York University (2008) |
Frances Walley |
University of Saskatchewan (2009) |
Program
Officer |
Brigit Viens |
NSERC |
18 – Evolution and
Ecology |
Group Chair |
Warwick Vincent |
Université Laval (2008) |
Co-chairs |
Felix Baerlocher |
Mount Allison University
(2007) |
Marc-André Lachance* |
University of Western Ontario
(2007) |
Members |
Leah Bendell-Young |
Simon Fraser University (2008) |
Douglas Bright |
UMA Engineering Ltd, BC (2009) |
Robert Clark |
Wildlife Research, EC, SK
(2008) |
André Desrochers |
Université Laval (2007) |
Stephen Dobson |
Auburn University, AL (2009) |
Guy Drouin |
University of Ottawa (2009) |
Marco Festa-Bianchet |
Université de Sherbrooke (2008) |
Glenys Gibson |
Acadia University (2009) |
Cameron Goater |
University of
Lethbridge (2008) |
Susan Grayston |
University of
British Columbia (2008) |
Brian Husband |
University of Guelph (2009) |
Donald Jackson |
University of Toronto (2008) |
Mark Lewis |
University of Alberta (2008) |
Asit Mazumder |
University of Victoria (2007) |
Dolors Planas |
Université
du Québec à Montréal (2008) |
Bernard Sainte-Marie |
Maurice-Lamontagne Institute,
DFO, QC (2008) |
Program
Officers |
Claire McAneney |
NSERC |
Kenn Rankine |
NSERC |
21 – Interdisciplinary |
Group Chair |
Warwick Vincent |
Université Laval (2008) |
Chair |
Barbara Sherriff |
University of Manitoba (2007) |
Members |
Pierre Boulanger |
University of Alberta (2009) |
John (Iain)
Campbell |
University of
Guelph (2008) |
Vincent Hayward |
McGill University (2007) |
Lisa Kellman |
St. Francis Xavier University (2009) |
Benjamin Koop |
University of Victoria (2007) |
André Longtin |
University of Ottawa (2008) |
Alexander MacKay |
University of British Columbia (2007) |
Robert Ménard |
Biotechnology
Research Institute, NRC, QC (2008) |
Program
Officer |
Claire McAneney |
NSERC |
17 – Space and Astronomy |
Group Chairs |
Jean-Claude Kieffer |
INRS-Energy, Materials and Telecommunications, QC (2009) |
Jan Kwak |
Dalhousie University (2008) |
Chair |
Alan Coley |
Dalhousie University (2007) |
Members |
Eric Donovan |
University of Calgary (2007) |
Christian Hanuise |
Laboratoire de physique et chimie de l'environnement, CNRS, France (2009) |
Gabor Kunstatter |
University of Winnipeg (2009) |
Peter Martin |
University of Toronto
(2007) |
Julio Navarro |
University of
Victoria (2008) |
Carmelle Robert |
Université Laval (2009) |
Christine Wilson |
McMaster University (2007) |
Program
Officer |
Marie-Christine Fournier |
NSERC |
19 – Subatomic Physics |
Group Chairs |
Jean-Claude Kieffer |
INRS-Energy, Materials and Telecommunications, QC (2009) |
Jan Kwak |
Dalhousie University (2008) |
Chair |
John Martin |
University of Toronto (2007) |
Members |
Georges Azuelos |
Université de Montréal
(2008) |
Cornelius Beausang |
University of Richmond, VA (2007) |
Clifford Burgess |
McMaster University (2007) |
Marielle Chartier |
University of
Liverpool, UK (2008) |
Stéphane Coutu |
Pennsylvania State University, PA
(2007) |
Roy Holt |
Argonne National
Laboratory, IL (2008) |
Byron Jennings |
University of
British Columbia (2008) |
Greg Landsberg |
Brown University, RI (2009) |
Karol Lang |
University of Texas at Austin,
TX (2008) |
Allena Opper |
George Washington University, DC
(2007) |
Kumar Sharma |
University of Manitoba (2007) |
Howard Trottier |
Simon Fraser University (2009) |
Program
Officer |
Michèle Beaudry |
NSERC |
28 – Condensed Matter
Physics |
Group Chairs |
Jean-Claude Kieffer |
INRS-Energy, Materials and Telecommunications, QC (2009) |
Jan Kwak |
Dalhousie University (2008) |
Chair |
Sjoerd Roorda |
Université de Montréal
(2007) |
Members |
Ralf Brüning |
Mount Allison University (2007) |
Premala Chandra |
Rutgers University, NJ (2009) |
John Dutcher |
University of
Guelph (2008) |
Pawel Hawrylak |
Institute for
Microstructural Sciences, NRC, ON (2008) |
Karen Kavanagh |
Simon Fraser
University (2008) |
George Sawatzky |
University of British Columbia (2007) |
Louis Taillefer |
Université
de Sherbrooke (2008) |
Program
Officer |
Michèle Beaudry |
NSERC |
29 – General Physics |
Group Chairs |
Jean-Claude Kieffer |
INRS-Energy, Materials and Telecommunications, QC (2009) |
Jan Kwak |
Dalhousie University (2008) |
Chair |
Li-Hong Xu |
University of New Brunswick (2007) |
Members |
Réjean
Boivin |
General Atomics,
CA (2008) |
Tigran Galstian |
Université
Laval (2008) |
Harold Haugen |
McMaster University (2009) |
Véronique Hussin |
Université de Montréal (2009) |
Andreas Mandelis |
University of Toronto (2007) |
Gordon Semenoff |
University of British Columbia (2009) |
Richard Sydora |
University of Alberta (2007) |
Program
Officer |
Marie-Christine Fournier |
NSERC |
Chemistry, Computing and
Mathematical Sciences |
14 – Statistical Sciences |
Group Chairs |
Hermann Brunner |
Memorial University (2009) |
Jörg-Rüdiger Sack |
Carleton University (2009) |
Chair |
François Bellavance |
HEC Montréal (2007) |
Members |
Belkacem Abdous |
Université Laval (2008) |
Gemai Chen |
University of Calgary (2009) |
Hugh Chipman |
Acadia University (2008) |
Karen Fung |
University of Windsor (2009) |
Bruce Jones |
University of
Western Ontario (2008) |
Peter Kim |
University of Guelph (2009) |
Byron Schmuland |
University of Alberta (2007) |
Program
Officer |
Judie Foster |
NSERC |
24 – Inorganic and
Organic Chemistry |
Group Chairs |
Jean-Claude Kieffer |
INRS-Energy, Materials and Telecommunications, QC (2009) |
Jan Kwak |
Dalhousie University (2008) |
Chair |
Bruce Grindley |
Dalhousie University (2007) |
Members |
Masad Damha |
McGill University (2009) |
Richard Friesen |
Merck Frosst Canada Ltd., QC (2009) |
Michel Gagné |
University of North California (2008) |
Dennis Hall |
University of
Alberta (2008) |
Jeffrey Keillor |
Université
de Montréal (2008) |
Linda Nazar |
University of Waterloo (2009) |
Warren Piers |
University of Calgary (2007) |
Peter Wan |
University of Victoria (2009) |
Suning Wang |
Queen's University
(2008) |
Program
Officer |
Matthew Vincelli |
NSERC |
26 – Analytical and
Physical Chemistry |
Group Chairs |
Jean-Claude Kieffer |
INRS-Energy, Materials and Telecommunications, QC (2009) |
Jan Kwak |
Dalhousie University (2008) |
Chair |
Robert Lipson |
University of Western Ontario (2007) |
Members |
Jonathan Abbatt |
University of Toronto
(2007) |
Gustavo Arteca |
Laurentian University (2008) |
David Burns |
McGill University (2007) |
Coreen Hamilton |
Axys Analytical Services,
BC (2008) |
Steven Holdcroft |
Simon Fraser University (2009) |
Francesca Marassi |
The Burnham Institute, CA (2009) |
Terrance McMahon |
University of Waterloo (2009) |
Mario Morin |
Université
du Québec à Montréal (2008) |
Ajit Thakkar |
University of New Brunswick
(2007) |
Program
Officer |
Nancy Rock |
NSERC |
330 – Computing and
Information Sciences – A |
Group Chairs |
Hermann Brunner |
Memorial University (2009) |
Jörg-Rüdiger Sack |
Carleton University (2009) |
Chair |
Carey Williamson |
University of Calgary (2007) |
Members |
Michael Bauer |
University of Western Ontario (2009) |
Marc Frappier |
Université de Sherbrooke
(2008) |
Ahmed Karmouch |
University of Ottawa (2007) |
Nick Koudas |
University of Toronto (2009) |
Laks Lakshmanan |
University of
British Columbia (2008) |
Ettore Merlo |
École Polytechnique de Montréal (2009) |
Margaret-Anne Storey |
University of Victoria (2009) |
Eleni Stroulia |
University of Alberta (2008) |
Nadia Tawbi |
Université
Laval (2008) |
Carolyn Watters |
Dalhousie University (2007) |
Calisto Zuzarte |
IBM Canada Ltd,
ON (2008) |
Program
Officer |
Judie Foster |
NSERC |
331 – Computing and
Information Sciences – B |
Group Chairs |
Hermann Brunner |
Memorial University (2009) |
Jörg-Rüdiger Sack |
Carleton University (2009) |
Chair |
James Little |
University of British Columbia (2007) |
Members |
Patrick Dymond |
York University (2008) |
Paola Flocchini |
University of Ottawa (2009) |
Mark Giesbrecht |
University of Waterloo (2007) |
Pavol Hell |
Simon Fraser
University (2008) |
Lila Kari |
University of Western Ontario (2007) |
Guy Lapalme |
Université de Montréal
(2008) |
Lata Narayanan |
Concordia University (2007) |
Peter Patel-Schneider |
Bell Laboratories, Lucent Technologies,
NJ (2007) |
Andrzej Pelc |
Université du Québec en Outaouais
(2007) |
Bruce Spencer |
Institute for Information Technology, NRC, NB (2009) |
Hugh Williams |
University of Calgary (2009) |
Program Officer |
Nicole Viens |
NSERC |
336 – Pure and Applied
Mathematics – A |
Group Chairs |
Hermann Brunner |
Memorial University (2009) |
Jörg-Rüdiger Sack |
Carleton University (2009) |
Chair |
Henri Darmon |
McGill University (2007) |
Members |
Margaret Beattie |
Mount Allison University (2009) |
Hans Boden |
McMaster University (2009) |
James Carrell |
University of British Columbia (2007) |
Ronald Douglas |
Texas A&M University (2007) |
Salma Kuhlmann |
University of
Saskatchewan (2008) |
Anthony To-Ming
Lau |
University of
Alberta (2008) |
Damien
Roy |
University
of Ottawa (2008) |
Program
Officer |
Nancy Rock |
NSERC |
337 – Pure and Applied
Mathematics – B |
Group Chairs |
Hermann Brunner |
Memorial University (2009) |
Jörg-Rüdiger Sack |
Carleton University (2009) |
Chair |
Rachel Kuske |
University of
British Columbia (2008) |
Members |
Anne Bourlioux |
Université de Montréal (2009) |
Jean-Pierre Fouque |
University of California Santa Barbara (2009) |
Pengfei Guan |
McGill University (2009) |
Sean McKee |
University of Strathclyde, UK (2007) |
Roderick Melnik |
Wilfrid Laurier University (2008) |
Richard Nowakowski |
Dalhousie University (2008) |
Anthony Quas |
University of Victoria (2008) |
Program Officer |
Matthew Vincelli |
NSERC |
Other Selection Committees |
1051 – Major Resources Support Program |
Chair |
Lynann Clapham |
Queen's University (2007) |
Members |
Baha Balantekin |
University of Wisconsin (2008) |
Michael Chadwick |
Gulf Fisheries Centre, DFO, NB (2009) |
Paul Ellis |
Pacific Northwest National Laboratory,
WA (2007) |
Paul Fortier |
Université Laval (2007) |
Paul Fortier |
Université Laval (2007) |
Ross Hill |
Simon Fraser University (2007) |
Ian Hutcheon |
University of Calgary (2009) |
Richard Martel |
Université de Montréal
(2008) |
Judy Myers |
University of British Columbia (2009) |
Charles Newman |
New York University, NY (2008) |
Bradley White |
Trent University (2009) |
Program
Officer |
Marie-Christine Fournier |
NSERC |
362
– Ship Time Allocations |
Chair |
Paul Snelgrove |
Memorial University (2007) |
Members |
Nigel Edwards |
University of Toronto (2009) |
Sally Leys |
University of Alberta (2009) |
Anna Metaxas |
Dalhousie University (2009) |
Michael Scarratt |
Maurice-Lamontagne Institute,
DFO, QC (2008) |
Bjorn Sundby |
Université du Québec
à Rimouski (2008) |
Program
Officer |
Brigit Viens |
NSERC |
|